"Jego słownictwo było furmańskie, na próbach sypało się gęsto"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 14:00
- To była forma którą się osłaniał, wymyślił ją sobie, aby skutecznie pracować z wielkimi zespołami teatralnymi, z ludźmi często drapieżnymi - tak Kazimierza Dejmka wspominał Marek Barbasiewicz.
Audio
  • "Kazimierz Dejmek był najważniejszym twórcą polskiego teatru"
Dyrektor i reżyser Teatru Narodowego - Kazimierz Dejmek w czasie próby w Teatrze Narodowym (22.07.1962)
Dyrektor i reżyser Teatru Narodowego - Kazimierz Dejmek w czasie próby w Teatrze Narodowym (22.07.1962)Foto: PAP/CAF/Marian Sokołowski

Kazimierz Dejmek był dyrektorem, reformatorem teatru, reżyserem i aktorem. Jak dodaje Jarosław Gajewski z dzisiejszego punktu widzenia był wręcz dyrektorem idealnym. - Wiedział dokładnie co planuje zrobić, wewnętrznie był bardzo poukładany, jednocześnie był erudytą o artystycznej duszy - podkreśla dyrektor artystyczny Teatru Polskiego. Jak wspominają goście "Rozdroży kultury" Kazimierz Dejmek został dyrektorem placówki w latach 80. w niespokojnym okresie, ale przyszedł tam z gotowym pomysłem. Teatr Polski przejął wówczas właściwie rolę teatru narodowego, który był w sytuacji trudnej.

Kazimierz Dejmek w serwisie Radia Wolności >>>

Dejmek pozostaje niedoścignionym twórcą teatru narodowego, próbował stworzyć go w oparciu o repertuar, który odzwierciedlał formowanie się języka. "Chciał mieć staropolszczyznę, która zrodziła Mickiewicza. Mickiewicza, który zrodził Wyspiańskiego i Wyspiańskiego, który zrodził Witkacego". Ta rozumiany teatr był zadaniem bardzo poważnym, jednocześnie m.in. dzięki tej koncepcji Dejmek stał się jednym z najważniejszych twórców polskiego teatru. Twórców, których naśladowało całe środowisko. - Dejmek wydobywał różne zapomniane teksty, ewoluował odwrócił się od teatru współczesnego, pojawiła się staropolszczyzna, potem do niego wrócił. Te zmiany powodowały, że cały teatr się zmieniał - podkreślają goście Anny Stempniak.

Kazimierza Dejmka w 10 lat po jego śmierci wspominali Anna Retmaniak oraz aktorzy: Marek Barbasiewicz i Jarosław Gajewski. W audycji zaprezentowaliśmy także archiwalne wypowiedzi Kazimierza Dejmka i fragmenty jego spektakli.

Do wysłuchania audycji zaprasza Anna Stempniak

Czytaj także

Słodki kłopot z Kazimierzem Dejmkiem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 11:52
31 grudnia minionego już roku minęła 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych twórców powojennego polskiego teatru, Kazimierza Dejmka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Dejmek i Teatr Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 15:30
Wyjątkowy wernisaż oraz premiera książki rozpoczną cykl wydarzeń poświęconych życiu i twórczości Kazimierza Dejmka, którego 10. rocznicę śmierci obchodziliśmy kilka dni temu.
rozwiń zwiń