X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jego słownictwo było furmańskie, na próbach sypało się gęsto"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 14:00
- To była forma którą się osłaniał, wymyślił ją sobie, aby skutecznie pracować z wielkimi zespołami teatralnymi, z ludźmi często drapieżnymi - tak Kazimierza Dejmka wspominał Marek Barbasiewicz.
Audio
  • "Kazimierz Dejmek był najważniejszym twórcą polskiego teatru"
Dyrektor i reżyser Teatru Narodowego - Kazimierz Dejmek w czasie próby w Teatrze Narodowym (22.07.1962)
Dyrektor i reżyser Teatru Narodowego - Kazimierz Dejmek w czasie próby w Teatrze Narodowym (22.07.1962)Foto: PAP/CAF/Marian Sokołowski

Kazimierz Dejmek był dyrektorem, reformatorem teatru, reżyserem i aktorem. Jak dodaje Jarosław Gajewski z dzisiejszego punktu widzenia był wręcz dyrektorem idealnym. - Wiedział dokładnie co planuje zrobić, wewnętrznie był bardzo poukładany, jednocześnie był erudytą o artystycznej duszy - podkreśla dyrektor artystyczny Teatru Polskiego. Jak wspominają goście "Rozdroży kultury" Kazimierz Dejmek został dyrektorem placówki w latach 80. w niespokojnym okresie, ale przyszedł tam z gotowym pomysłem. Teatr Polski przejął wówczas właściwie rolę teatru narodowego, który był w sytuacji trudnej.

Kazimierz Dejmek w serwisie Radia Wolności >>>

Dejmek pozostaje niedoścignionym twórcą teatru narodowego, próbował stworzyć go w oparciu o repertuar, który odzwierciedlał formowanie się języka. "Chciał mieć staropolszczyznę, która zrodziła Mickiewicza. Mickiewicza, który zrodził Wyspiańskiego i Wyspiańskiego, który zrodził Witkacego". Ta rozumiany teatr był zadaniem bardzo poważnym, jednocześnie m.in. dzięki tej koncepcji Dejmek stał się jednym z najważniejszych twórców polskiego teatru. Twórców, których naśladowało całe środowisko. - Dejmek wydobywał różne zapomniane teksty, ewoluował odwrócił się od teatru współczesnego, pojawiła się staropolszczyzna, potem do niego wrócił. Te zmiany powodowały, że cały teatr się zmieniał - podkreślają goście Anny Stempniak.

Kazimierza Dejmka w 10 lat po jego śmierci wspominali Anna Retmaniak oraz aktorzy: Marek Barbasiewicz i Jarosław Gajewski. W audycji zaprezentowaliśmy także archiwalne wypowiedzi Kazimierza Dejmka i fragmenty jego spektakli.

Do wysłuchania audycji zaprasza Anna Stempniak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słodki kłopot z Kazimierzem Dejmkiem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 11:52
31 grudnia minionego już roku minęła 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych twórców powojennego polskiego teatru, Kazimierza Dejmka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Dejmek i Teatr Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 15:30
Wyjątkowy wernisaż oraz premiera książki rozpoczną cykl wydarzeń poświęconych życiu i twórczości Kazimierza Dejmka, którego 10. rocznicę śmierci obchodziliśmy kilka dni temu.
rozwiń zwiń