Festiwal Dwa Brzegi - retrospektywa Janusza Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 01:45
Gośćmi audycji "Rozdroża kultury" były Krystyna Morgenstern-Cierniak i Ewa Wiśniewska, które na festiwal do Kazimierza Dolnego przyjechały w związku z retrospektywą twórczości reżysera Janusza Morgensterna.
Audio
  • Festiwal Dwa Brzegi: retrospektywa Janusza Morgensterna (Rozdroża kultury?Jedynka)
Ewa Wiśniewska
Ewa Wiśniewska Foto: PAP/Stach Leszczyński

Janusz Morgenstern ma podczas festiwalu Dwa Brzegi swoją retrospektywę. Jedną z wielu, ale może jedną z ważniejszych. Ewa Wiśniewska zagrała w "Stawce większej niż życie" - kultowym seriali reżyserowanym przez Janusza Morgensterna oraz w "Życie raz jeszcze". Ten drugi film był w czasach PRL-u tzw. półkownikiem i 20 lat nie był puszczany. Ewa Wiśniewska zagrała w nim dziewczynę bohatera, którego grał Andrzej Łapicki.
- Bardzo był zmartwiony, że ten film został odstawiony na półkę - mówi Krystyna Morgenstern-Cierniak. Ujawnia, że Jacek Szczerba chce napisać książę o scenariuszach odrzuconych Janusza Morgensterna. Zaznacza, że ma całą szafę akich scenariuszy. Są wśród nich "Zły" Leopolda Tyrmanda, czy "Buty" Jan Józefa Szczepańskiego. Dla niej osobiście znaczącym filmem był serial "Kolumbowie".

Alicja Myśliwiec, rzeczniczka festiwalu, która wie o nim wszystko, zaznacza, że kino Janusza Morgensterna jest efektowne, ale nie efekciarskie. Podkreśla, że hasło tegorocznego festiwalu "tożsamość" jest okazją do przemyślenia kiedy teraźniejszość przeplata się z przeszłością i co z tego wynika.  
Rozmawiała Joanna Sławińska.

>>> Grażyna Torbicka poleca to, co najlepsze na festiwalu Dwa Brzegi >>>

Festiwal Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia. Zapraszamy do wysłuchania relacji i audycji specjalnych.

 

(ag)

Czytaj także

Pogrzeb Janusza Morgensterna. Przyjechał Roman Polański

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 13:40
Wybitny polski reżyser Janusz Morgenstern został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Wiśniewska: kobiety w polskich filmach są dodatkiem do mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:30
- W tej kwestii nie zmienia się nic mimo lat. Nadal zresztą można spotkać reżyserów, którzy dają kobiecie do zrozumienia, że pochodzi od gorszej małpy. Takich mężczyzn tępię - zdradził Magdalenie Juszczyk gość audycji "W Dwójce raźniej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Torbicka poleca to, co najlepsze na festiwalu "Dwa Brzegi"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:16
- Przede wszystkim rozmowy o filmie, muzyce i literaturze, z udziałem twórców oraz artystów. Bliskość z gośćmi sprawia, że mamy wierną publiczność - powiedziała w radiowej Jedynce dyrektor artystyczna festiwalu "Dwa Brzegi" Grażyna Torbicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Pokromski na festiwalu Dwa Brzegi: pracownia charakteryzatora to też konfesjonał

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 14:45
- Spowiednikiem też często jestem. Szczegółów jednak nie zdradzę, bo mógłby wybuchnąć nowy skandal - powiedział radiowej Jedynce na festiwalu Dwa Brzegi charakteryzator Waldemar Pokromski.
rozwiń zwiń