Prekariusze - życie bez stabilizacji i perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 15:51
Są dobrze wykształceni i ambitni. Pracują, ale nie mają umowy o pracę. Nie mają też prawa do emerytury czy darmowej opieki zdrowotnej - to prekariusze, nowa - według socjologów - klasa społeczna.
Audio
  • Adwokat Piotr Wojciechowski i socjolog prof. Ryszard Szarfenberg o prekariuszach (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Reportaż Olgi Mickiewicz "Prekariusze" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Prekariusze łączą się - 23 maja ma się odbyć manifestacja i wiec w Warszawie
Prekariusze łączą się - 23 maja ma się odbyć manifestacja i wiec w WarszawieFoto: Glow Images/East News

Jak wyjaśnił w Jedynce socjolog prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego, pojęcie "prekariusze" spopularyzował Guy Standing, ekonomista zajmujący się rynkiem pracy. Jego książka pod tytułem "Prekariat" stała się popularna na całym świecie. W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co oznacza ten termin.
Prekariusze zatrudnieni są na umowę zlecenie lub o dzieło. - Prawo pracy od lat obserwuje ucieczkę od stosunku pracy - wskazał adwokat Piotr Wojciechowski, specjalista prawa pracy. Jakie działania podjąć, by odwrócić tę tendencję i czy w ogóle jest sens to robić? Czy jesteśmy skazani na niestandardowe formy zatrudnienia? Jaką rolę ma do odegrania w tej kwestii państwo? 
Zapraszamy także do wysłuchania reportażu Olgi Mickiewicz "Prekariusze". Można się z niego dowiedzieć więcej na temat planowanej manifestacji i wiecu "Dzień Prekariatu" przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.
***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Goście: Piotr Wojciechowski (adwokat, specjalista prawa pracy), prof. Ryszard Szarfenberg (socjolog, Uniwersytet Warszawski)

Tytuł reportażu: "Prekariusze"

Autor reportażu: Olga Mickiewicz

Data emisji: 21.05.2015

Godzina emisji: 21.14

Zapraszamy na spotkanie z reportażystami radiowymi i ich audycjami 24 maja od godz. 14 do 20 do Studia Władysława Szpilmana w budynku Polskiego Radia przy alei Niepodległości 77/85. Pod adresem listy@polskieradio.pl można otrzymać wejściówkę na to wydarzenie.
kk/pg

Czytaj także

Nie daj się zrobić w słupa. Łatwe pieniądze nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 13:10
Do niedawna najpowszechniejsze przestępstwa były związane z handlem samochodami, narkotykami lub rozbojami. Obecnie przybrały one bardziej wyrafinowane formy.
rozwiń zwiń