Kupowanie jako uzależnienie. Gdzie jest granica?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 03:20
- Należy ograniczać konsumpcję, ale do pewnego momentu. Pozostaje pytanie, gdzie leży ta granica, za którą będzie to już tylko sztuka dla sztuki - mówi Katarzyna Kędzierska, prawnik.
Audio
  • "Nie kupuję tego" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Debata po reportażu "Nie kupuję tego" Eweliny Karpacz-Oboładze (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
Czy konsumpcjonizm jest zjawiskiem niepokojącym czy może dowodem na to, że się bogacimy i dogoniliśmy Zachód?
Czy konsumpcjonizm jest zjawiskiem niepokojącym czy może dowodem na to, że się bogacimy i dogoniliśmy Zachód?Foto: Pixabay

Konsumpcjonizm stał się znakiem naszych czasów. Ciągle kupujemy bez opamiętania nowe rzeczy. Czy można żyć bez tego? - W korzystaniu z dóbr nie ma nic złego. Jest tylko kwestia tego, jak często to robimy, po co i czy umiemy żyć poza tym - mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Zdaniem gościa Jedynki konsumpcjonizm jest problemem wówczas, gdy nie umiemy bez niego egzystować. - Jeśli jest to chęć pokazania się, czy zaistnienia, to warto się zastanowić, czy szczęście i poczucie własnej wartości możemy zyskać w inny sposób - wyjaśnia psycholog.

W programie rozmawialiśmy również o tym, jak można sobie poradzić z uzależnieniem od kupowania, czym jest minimalizm i gdzie leży granica zdrowego konsumpcjonizmu.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Jakub Tarka

Goście: Izabela Kielczyk (psycholog biznesu, psychoterapeutka), Katarzyna Kędzierska (prawnik, rzecznik patentowy, blogerka i minimalistka)

Tytuł reportażu: "Nie kupuję tego"

Autor reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze

Data emisji: 30.07.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/pg

Czytaj także

Gdy biją rodzice, najbardziej boli serce. Jakie skazy zostawia przemoc?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:25
Bitego dziecka nie boli tylko w miejscu uderzenia. Boli je serce. Wychowawczy klaps czy bicie pasem uczy, ale tylko złych rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biją i poniżają nie tylko przez słoną zupę. Domowi kaci

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 05:48
"Może pić, bić, byleby był. To jest ojciec mojego dziecka i mój mąż" - twierdzą kobiety, które nie potrafią wyjść z kręgu przemocy. Nie rozumieją, że bicie uczy, ale tylko złych rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż miejska to tylko maszynka do wyciągania pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 03:30
Dzięki straży miejskiej mieliśmy czuć się bezpieczniej. Wiele osób ma wątpliwości, czy służby dziś spełniają tę funkcję.
rozwiń zwiń