"Ekonomia społeczna to nie jest oksymoron"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 12:00
- Jej celem jest osiąganie zysków, ale też pewnych kwestii społecznych. To m.in. walka z wykluczeniem społecznym, próba zapewnienia zatrudnienia osobom, które nie mogą go nigdzie znaleźć – mówi Joanna Wadzińska, wiceprezes zarządu Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.
Audio
  • Reportaż "Opowieści o ekonomii społecznej" Eweliny Karpacz-Oboładze (Magazyn reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Debata po reportażu "Opowieści o ekonomii społecznej" Eweliny Karpacz-Oboładze (Magazyn reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
- Spółdzielnie socjalne budują kapitał społeczny. Zatrudnione w nich osoby nie mówią dajcie nam pieniądze, ale dajcie nam szansę - zauważa słuchacz, który dodzwonił się do audycji
- Spółdzielnie socjalne budują kapitał społeczny. Zatrudnione w nich osoby nie mówią "dajcie nam pieniądze", ale "dajcie nam szansę" - zauważa słuchacz, który dodzwonił się do audycjiFoto: Glow Images/East News

Twórcy spółdzielni socjalnych kierują się nie tylko swoim zyskiem ekonomicznym. - Staramy się zawsze mieć w menu jedno danie, którego cena nie będzie przekraczała 10 złotych, żeby także osoby o mniej zasobnym portfelu miały szansę zjeść na mieście – mówi Konrad Major, jeden z założycieli spółdzielni socjalnej "Margines", która prowadzi lokal z kuchnią wegańską w centrum Warszawy.

Jak powstają spółdzielnie socjalne? Jak odnajdują się na rynku? Co jest siłą takich inicjatyw? Co je różni od zwykłych firm? Kogo zatrudniają? Czy spółdzielnie społeczne upadają tylko z ekonomicznych powodów? Jak założyć spółdzielnię? Czy pieniądze, które trafiają do ekonomii społecznej w ramach dotacji i pożyczek są dobrze wydawane?

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Jakub Tarka

Goście: Joanna Wadzińska (wiceprezes zarządu Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, jedyny polski doradca Komisji Europejskiej w sprawach ekonomii społecznej), Konrad Major (jeden z założycieli spółdzielni socjalnej "Margines") 

Tytuł reportażu: "Opowieści o ekonomii społecznej"

Autor reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze 

Data emisji: 18.12.2015

Godzina emisji: 21.14

gs/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uciążliwa i trudna choroba. Jak zwalczyć wroga w ciele?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 02:20
Wrzodziejące zapalenie jelita to choroba trudna w rozpoznaniu i leczeniu. - To ciężka przypadłość, bo gdy już nam się wydaje, że wychodzimy na prostą, to znowu spada na nas cios - mówi chorujący.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalew magisterek na zlecenie. Jak temu przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 01:09
"Licencjackie, magisterskie, zaliczeniowe - prace na zlecenie. Bez ryzyka, bezpiecznie i tanio" - tak brzmią oferty z internetu. Dziś magistrem można stać się za grosze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sznur na gardle, czyli kredyty we frankach

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 01:14
- Na giełdzie można stracić 100 procent, a w przypadku kredytów w frankach szwajcarskich jest to dwu albo trzykrotnie bardziej ryzykowne - mówi Maciej Pawlicki, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.
rozwiń zwiń