Czy UE poradzi sobie z kryzysem imigracyjnym? "Europie brakuje biznes planu"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 13:09
- Unia Europejska nie ma wyjścia. Jeśli zaprosiliśmy gości to musimy coś z nimi zrobić - mówił w radiowej Jedynce prof. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Czy UE poradzi sobie finansowo z imigrantami? (Europejskie Południe/Jedynka)
Trwa napływ imigrantów do Europy
Trwa napływ imigrantów do EuropyFoto: PAP/EPA/PETER STEFFEN

Gość "Europejskiego Południa" przekonywał, że imigranci to duży problem ekonomiczny, który trzeba rozpatrzyć w kategoriach korzyści i strat. Jak mówił, jeśli budżet UE będzie "rozdęty" to również poszczególne państwa będą musiały więcej pieniędzy do niego włożyć. - Jeśli natomiast on nie będzie zwiększony to trzeba będzie z pewnych aspektów zrezygnować - dodał.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Prof. Opolski tłumaczył, że UE obiecuje, że przyciągnie jeszcze więcej osób, ale tak naprawdę nie ma do końca pomysłu jak ich zagospodarować. - Trzeba im dać naukę, pracę, odpowiedni poziom zdrowia. To są olbrzymie pieniądze, a Europa nie ma stworzonego biznes planu, jasnej strategii - podkreślił.

W "Europejskim Południu" mówiono również o tym, czy interesy energetyczne Zachodu znaczą więcej niż solidarność europejska.

***

Tytuł audycji: Europejskie Południe

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: prof. Krzysztof Opolski (Uniwersytet Warszawski), Janusz Zemke (Zjednoczona Lewica), Julia Pitera (PO)

Data emisji: 4.10.2015

Godzina emisji: 12.15

mr/tj

Czytaj także

Prezydent Niemiec: trzeba rozumieć obawy przed uchodźcami

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 17:40
Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział, że integracja uchodźców będzie wyzwaniem na pokolenia, większym niż zjednoczenie Niemiec. Przestrzegł, że zmianie postaw będą towarzyszyć konflikty. Apelował o zrozumienie obaw wschodu Niemiec i tych krajów Europy Środkowej, które wcześniej miały niewiele doświadczeń z imigrantami.
rozwiń zwiń