Brytyjczycy wybrali Brexit, co zrobią politycy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 13:59
Goście "Europejskiego Południa" zgodzili się, że pomimo przegranego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wcale nie musi dojść do wystąpienia tego państwa z Unii.
Audio
  • Brytyjczycy wybrali Brexit, co zrobią politycy? (Europejskie Południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W czwartkowym (23.06) referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej opowiedziało się 51,9 proc. głosujących; udział wzięło 72,2 proc. uprawnionych.

Według Karola Karskiego z PiS referendum nie miało charakteru wiążącego. - W Wielkiej Brytanii suwerenem jest parlament i to on powinien podjąć decyzję - powiedział.

Eurodeputowany dodał, że są dwa model wyjścia z UE. - Pierwszy wynikający z ogólnych reguł prawa międzynarodowego. Nie jest on określony nawet trybem zawartym w traktach, bo każde państwo może w dowolnym momencie wystąpić z każdej organizacji międzynarodowej. Można również realizować procedury, które są zwarte w statucie danej organizacji międzynarodowej - wyjaśnił Karski.

Czytaj więcej
brexit media 1200.jpg
Referendum ws. Brexitu

Eurodeputowany PO Adam Szejnfeld zwrócił uwagę na fakt, że cała sytuacja związana z Brexitem rozgrywa się na kilku poziomach. - Na razie jesteśmy na poziomie politycznym, a jest jeszcze np. ekonomiczny czy społeczny - zauważył.

Przyznał, że wyobraża sobie sytuację w której parlament Wielkiej Brytanii odrzuca wyniki referendum. Według eurodeputowanego wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak niewielka różnica głosów między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu czy wniosek o kolejne referendum. - Parlamentarzyści mają prawo wziąć to pod uwagę, zdrowy rozsadek może być użyty - podkreślił.

Goście Jedynki zastanawiali się także nad przyszłością UE po Brexicie. Karol Karski uważa, że obecnie mamy do czynienia kryzysem "berlino-centrystycznego modelu integracji europejskiej" w którym jedno z państw zdominowało instytucje UE. - Większość decyzji w UE podejmowanych jest na zasadzie, że ma być korzystna dla tej dominującej gospodarki europejskiej - zauważył.

Adam Szejnfeld powiedział, że obecnie nie ma propozycji budowania nowej formuły UE. W tych słowach odniósł się do ostatnich postulatów niektórych europejskich polityków proponujących pogłębianie integracji w gronie wybranych państw. - Politycy mają to do siebie, są od tego, żeby proponować różnego rodzaju rozwiązania i to nie znaczy, że UE ma jakieś propozycje, wręcz przeciwnie - podkreślił.

W "Europejskim południu" także rozmowa z dr Konradem Zasztowtem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o sytuacji w Turcji.

***

Tytuł audycji: Europejskie Południe

Prowadzi:  Krzysztof Grzesiowski

Goście: Karol Karski (eurodeputowany PiS), Adam Szejnfeld (eurodeputowany PO), dr Konrad Zasztowt (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 3.07.2016

Godzina emisji: 12.04

to/tj

Czytaj także

"Zostańmy, Brexit to szaleństwo". Wiec w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 17:24
Dziesiątki tysięcy osób przeszły w sobotę ulicami Londynu, protestując przeciw wynikowi referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Demonstranci nie zgadzali się z wynikiem głosowania, podkreślając, że "zostali wprowadzeni w błąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odchudzić KE, powołać armię Europy - pomysły wicekanclerza Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 19:30
Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) opowiedział się w sobotę za ograniczeniem liczby unijnych komisarzy i wspólną armią europejską; zaapelował do swoich rodaków, by przestali pouczać inne kraje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka: PiS i PO - różne wizje Polski w Europie i przyszłości Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 10:06
- PiS zamierza iść w kontrze do propozycji najsilniejszych państw UE, bo odbiera to jako zagrożenie dla polskiej suwerenności, natomiast PO chce głębszej integracji i współpracy z Unią, bo widzi w tym szansę na bezpieczeństwo - oceniła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń