X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brytyjczycy wybrali Brexit, co zrobią politycy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 13:59
Goście "Europejskiego Południa" zgodzili się, że pomimo przegranego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wcale nie musi dojść do wystąpienia tego państwa z Unii.
Audio
  • Brytyjczycy wybrali Brexit, co zrobią politycy? (Europejskie Południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W czwartkowym (23.06) referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej opowiedziało się 51,9 proc. głosujących; udział wzięło 72,2 proc. uprawnionych.

Według Karola Karskiego z PiS referendum nie miało charakteru wiążącego. - W Wielkiej Brytanii suwerenem jest parlament i to on powinien podjąć decyzję - powiedział.

Eurodeputowany dodał, że są dwa model wyjścia z UE. - Pierwszy wynikający z ogólnych reguł prawa międzynarodowego. Nie jest on określony nawet trybem zawartym w traktach, bo każde państwo może w dowolnym momencie wystąpić z każdej organizacji międzynarodowej. Można również realizować procedury, które są zwarte w statucie danej organizacji międzynarodowej - wyjaśnił Karski.

Czytaj więcej
brexit media 1200.jpg
Referendum ws. Brexitu

Eurodeputowany PO Adam Szejnfeld zwrócił uwagę na fakt, że cała sytuacja związana z Brexitem rozgrywa się na kilku poziomach. - Na razie jesteśmy na poziomie politycznym, a jest jeszcze np. ekonomiczny czy społeczny - zauważył.

Przyznał, że wyobraża sobie sytuację w której parlament Wielkiej Brytanii odrzuca wyniki referendum. Według eurodeputowanego wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak niewielka różnica głosów między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu czy wniosek o kolejne referendum. - Parlamentarzyści mają prawo wziąć to pod uwagę, zdrowy rozsadek może być użyty - podkreślił.

Goście Jedynki zastanawiali się także nad przyszłością UE po Brexicie. Karol Karski uważa, że obecnie mamy do czynienia kryzysem "berlino-centrystycznego modelu integracji europejskiej" w którym jedno z państw zdominowało instytucje UE. - Większość decyzji w UE podejmowanych jest na zasadzie, że ma być korzystna dla tej dominującej gospodarki europejskiej - zauważył.

Adam Szejnfeld powiedział, że obecnie nie ma propozycji budowania nowej formuły UE. W tych słowach odniósł się do ostatnich postulatów niektórych europejskich polityków proponujących pogłębianie integracji w gronie wybranych państw. - Politycy mają to do siebie, są od tego, żeby proponować różnego rodzaju rozwiązania i to nie znaczy, że UE ma jakieś propozycje, wręcz przeciwnie - podkreślił.

W "Europejskim południu" także rozmowa z dr Konradem Zasztowtem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o sytuacji w Turcji.

***

Tytuł audycji: Europejskie Południe

Prowadzi:  Krzysztof Grzesiowski

Goście: Karol Karski (eurodeputowany PiS), Adam Szejnfeld (eurodeputowany PO), dr Konrad Zasztowt (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 3.07.2016

Godzina emisji: 12.04

to/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zostańmy, Brexit to szaleństwo". Wiec w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 17:24
Dziesiątki tysięcy osób przeszły w sobotę ulicami Londynu, protestując przeciw wynikowi referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Demonstranci nie zgadzali się z wynikiem głosowania, podkreślając, że "zostali wprowadzeni w błąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odchudzić KE, powołać armię Europy - pomysły wicekanclerza Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 19:30
Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) opowiedział się w sobotę za ograniczeniem liczby unijnych komisarzy i wspólną armią europejską; zaapelował do swoich rodaków, by przestali pouczać inne kraje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka: PiS i PO - różne wizje Polski w Europie i przyszłości Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 10:06
- PiS zamierza iść w kontrze do propozycji najsilniejszych państw UE, bo odbiera to jako zagrożenie dla polskiej suwerenności, natomiast PO chce głębszej integracji i współpracy z Unią, bo widzi w tym szansę na bezpieczeństwo - oceniła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń