Będzie "reset" w relacjach UE z Turcją? "Musimy być pragmatyczni"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 13:51
UE ma nadzieję na powrót do bezpośrednich kontaktów z Turcją mimo obaw wywołanych masowymi aresztowaniami i zwolnieniami po udaremnionym puczu w tym kraju. O stosunkach UE-Turcja mówili goście "Europejskiego południa".
Audio
  • Roża Thun i Ryszard Czarnecki o relacjach Unii Europejskiej z Turcją (Europejskie Południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP

Europosłanka PO Róża Thun powiedziała, że obecnie Turcja nie spełnia kryteriów akcesyjnych UE. - Dyskusja trwa od lat i tak będzie dalej, bo sytuacja w Turcji jest niezwykle skomplikowana. Trzeba to załatwiać w aksamitnych rękawiczkach, bo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni. (…) Musimy z nimi rozmawiać, o tym jak kontrolować przepływ osób na kontynent europejski - dodała.

Z kolei europoseł PiS Ryszard Czarnecki przyznał, że nikt w Europie realnie nie mówi i nie myśli o członkostwie w UE kraju, który graniczy z Syrią, Irakiem i Iranem. - Na stole negocjacyjnym nie leży kwestia akcesji Ankary do UE, bo Turcy chcą teraz wjeżdżać na teren krajów UE bez wiz oraz dostać miliardy euro dla uchodźców - zauważył.

Róża Thun uważa, że Turcja jest potrzeba UE do tego, aby przyjmowanie imigrantów odbywało się w sposób kontrolowany, zgodnie z wartościami chrześcijańskimi.

Ryszard Czarnecki powiedział, że obecnie UE neguje wartości chrześcijańskie. Według wiceprzewodniczącego PE w kwestiach relacji z Turcją musimy być bardzo pragmatyczni. -  Przestrzegam przed tym, aby występować w roli nauczycieli, który poucza Turków, co mają robić. To politycznie zabójcza rola, w interesie UE jest, aby Turcja była tym przysłowiowym żandarmem, który nie dopuszcza do niekontrolowanej inwazji imigrantów na Stary Kontynent.

Otwarcie nowych rozdziałów w negocjacjach członkowskich z Turcją oraz zniesienie wiz dla obywateli tego kraju to ustępstwa, jakie uzyskała Ankara w zamian za współpracę z Unią i pomoc w zahamowaniu nielegalnej imigracji przez Morze Egejskie do Grecji. Zgodnie z planem uzgodnionym w marcu Turcja przyjmuje z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się na greckie wyspy. W zamian UE ma przyjmować uchodźców syryjskich bezpośrednio z obozów w Turcji.

W "Europejskim południu" także rozmowa z prof. Piotrem Wawrzykiem z Uniwersytetu Warszawskiego o sankcjach Zachodu wobec Rosji.

***

Tytuł audycji: Europejskie południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Róża Thun (europosłanka PO), Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.08.2016

Godzina emisji: 12.10

to/ab

Czytaj także

Ostre słowa tureckiego MSZ pod adresem Austrii. Wiedeń apeluje o umiar

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 16:00
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu nazwał Austrię "stolicą rasizmu" po tym, jak rząd w Wiedniu zaproponował UE zerwanie negocjacji ws. akcesji Turcji. Szef MSZ Austrii Sebastian Kurz wezwał Ankarę do "umiaru w słowach i czynach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czystek w Turcji ciąg dalszy. Czas na naukowców

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 17:18
- Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) nakazała oczyszczenie swoich szeregów z sympatyków islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego władze oskarżają o inspirowanie puczu wojskowego z 15 lipca. Czystki dotknęły też naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Austrii przeciwko dalszym negocjacjom akcesyjnym UE z Turcją

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 06:42
- Nie ma warunków do dalszych rozmów - powiedział szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz w wywiadzie dla dziennika "Kurier".
rozwiń zwiń