X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uniwersytet Warszawski, uczelnia wybitnych i wielkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 04:20
Wielu uczniów Uniwersytetu Warszawskiego zapisało nie tylko chlubną kartę w historii uczelni, ale również Polski. - Fryderyk Chopin nie tylko uczył się na UW, ale również tam mieszkał - opowiada dr Robert Gawkowski.
Audio
  • Legendarne postacie związane z Uniwersytetem Warszawskim (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Stanisław Wojciechowski, drugi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej był studentem Uniwersytetu Warszawskiego
Stanisław Wojciechowski, drugi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej był studentem Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

Z Uniwersytetem Warszawskim związanych było wiele legendarnych postaci. Do jego uczniów należeli: Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski, Benedykt Dybowski czy uznawani za kandydatów do Nagrody Nobla profesorowie Jerzy Pniewski i Marian Danysz oraz ich mistrz prof. Stefan Pieńkowski. Wśród wybitnych uczonych są to również m.in. profesorowie: Wacław Sierpiński, Kazimierz Michałowski, Władysław Tatarkiewicz.
- Do 1905 roku mamy wiele znakomitych postaci, które potem odegrały ważne role w polskiej historii, m.in. Stanisław Wojciechowski, drugi prezydent Rzeczypospolitej, premier Leopold Skulski, Felicjan Składkowski, Roman Dmowski oraz Janusz Korczak. Część osób wolała studiować w głębi Rosji, gdzie nie było ostrza antypolskiego - mówi historyk.
Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 roku stał się on patronem uczelni. Do dziś można wypożyczyć książki z okresu dwudziestolecia międzywojennego ze stemplem "Uniwersytet Warszawski Józefa Piłsudskiego". Po 1989 roku nie przywrócono tego tytułu...
Polskie Radio patronuje nadchodzącym obchodom 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk)

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 23.14

(sm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia z indeksem w tle. Uniwersytet w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 14:05
Dzisiejszy kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego był świadkiem różnego rodzaju prób wzlotu balonem. Do prób balonowych wykorzystywano wówczas skarpę wiślaną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak kiedyś wyglądało studenckie życie na UW

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:59
Pierwsi studenci Uniwersytetu Warszawskiego nie mogli nosić wąsów ani brody. Specjalny inspektor kontrolował ich na kwaterach, a także sprawdzał czy przesiadują w kawiarniach i gospodach.
rozwiń zwiń