Płeć piękna przekracza progi UW

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 11:25
Pierwsze studentki zostały przyjęte na Uniwersytet Warszawski dopiero w 1915 roku. Od tego czasu uczelnia wydała wybitne absolwentki.
Audio
  • Historia z indeksem w tle. Płeć piękna przekracza progi UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Brama uniwersytecka na zdjęciu z 1927 roku
Brama uniwersytecka na zdjęciu z 1927 roku Foto: PAP/CAF/Archiwum

Już w 1818 roku na posiedzeniu Rady Ogólnej UW zadecydowano, że w Instytucie Położniczym zostanie zatrudniona Anna Adelt. A Instytut Położniczy związany był z Wydziałem Lekarskim UW. Była, jak mówiono, "babką położną", ale nazwać ją wykładowcą, to uproszczenie.

O znanych studentkach, absolwentkach, wykładowczyniach oraz paniach, które otrzymały doktorat honoris causa na przestrzeni prawie 200 lat istnienia Uniwersytetu Warszawskiego opowiada dr Robert Gawkowski – historyk UW.

W audycji zamieszczone zostały archiwalne nagrania głosów m.in.: Alicji Dorabialskiej (stażystka Marii Skłodowskiej-Curie), Eleonory Reicher (matka polskiej reumatologii), Marii Ossowskiej (wybitnej socjolog), Ireny Sendlerowej i Marii Dąbrowskiej.
Historia na stronach Polskiego Radia >>>
W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200-lecie istnienia. Polskie Radio jest patronem medialnym tych obchodów.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk)

Data emisji: 3.03.2015

Godzina emisji: 23.14

asz/ag

Czytaj także

W poszukiwaniu rektorskich mogił

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 08:21
W historii Uniwersytetu Warszawskiego było 44 rektorów. Na grobach tych, którzy zmarli zapalamy prywatnie i służbowo świeczki. Czy na wszystkich mogiłach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uniwersytet Warszawski, uczelnia wybitnych i wielkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 04:20
Wielu uczniów Uniwersytetu Warszawskiego zapisało nie tylko chlubną kartę w historii uczelni, ale również Polski. - Fryderyk Chopin nie tylko uczył się na UW, ale również tam mieszkał - opowiada dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń