Medycy - jedna z pięciu gwiazdek w koronie uniwersyteckiego orła

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 16:52
Od samego początku istnienia Uniwersytetu Warszawskiego wydział lekarski był jego integralną częścią. Zanim powołano uczelnię w 1816 roku istniała już Szkoła Lekarska założona 7 lat wcześniej.
Audio
  • Historia z indeksem w tle. Wydział medyczny Uniwersytetu Warszawskiego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Warszawa lata 60. XIX wieku. Widok z wieży kościoła pw. Św. Krzyża na fragment zabudowy ulicy Krakowskie Przedmieście. Na pierwszym planie szpital św. Rocha, który wchłonięty został przez Uniwersytet Warszawski jako klinika uniwersytecka
Warszawa lata 60. XIX wieku. Widok z wieży kościoła pw. Św. Krzyża na fragment zabudowy ulicy Krakowskie Przedmieście. Na pierwszym planie szpital św. Rocha, który wchłonięty został przez Uniwersytet Warszawski jako klinika uniwersytecka Foto: PAP/Reprodukcja/Archiwum Marian Leśniewski

To ona przekształciła się w jeden z wydziałów UW. Tak było aż do 1950 roku, kiedy odgórnie medycynę odłączono od swojej Alma Mater tworząc Akademię Medyczną.

W audycji opowiadamy o historii wydziału, w tym o klinikach, prosektoriach, "domu dla obłąkanych" i zapomnianych uniwersyteckich szpitalach, a także o tym, co robiły na Uniwersytecie… "babki położne".

Przypominamy najsłynniejszych uniwersyteckich medyków, m.in.: Ignacego Fijałkowskiego, Józefa Mianowskiego, Józefa Brudzińskiego, Tytusa Chałubińskiego, Benedykta Dybowskiego, Eleonory Reicher, wybitnych naukowców, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój nauk medycznych. Opowiadamy o studentach - tych znanych nie tylko z pilnej nauki.

Polskie Radio jest patronem obchodów jubileuszu 200-lecia uczelni.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego, członek Komitetu Obchodów 200-lecia UW)

Data emisji: 3.03.2015

Godzina emisji : 23.14

asz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia z indeksem w tle. Uniwersytet w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 14:05
Dzisiejszy kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego był świadkiem różnego rodzaju prób wzlotu balonem. Do prób balonowych wykorzystywano wówczas skarpę wiślaną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak kiedyś wyglądało studenckie życie na UW

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:59
Pierwsi studenci Uniwersytetu Warszawskiego nie mogli nosić wąsów ani brody. Specjalny inspektor kontrolował ich na kwaterach, a także sprawdzał czy przesiadują w kawiarniach i gospodach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płeć piękna przekracza progi UW

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 11:25
Pierwsze studentki zostały przyjęte na Uniwersytet Warszawski dopiero w 1915 roku. Od tego czasu uczelnia wydała wybitne absolwentki.
rozwiń zwiń