X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Cztery pory roku" - 38 lat na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 14:08
2 stycznia 1978 roku rozpoczęła się 38-letnia historia audycji, która towarzyszy słuchaczom Pierwszego Programu Polskiego Radia do dziś.
Audio
  • Andrzej Matul wspomina początki "Czterech pór roku" (Sobota z radiową Jedynką)
Andrzej Matul
Andrzej MatulFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Na pomysł audycji wpadł Aleksander Tarnawski, mistrz radiowy, który wymyślił również "Sygnały dnia" i "Lato z radiem". To kultowe już dziś audycje, które przed laty zrewolucjonizowały polską radiofonię, bo były nadawane na żywo, a nie wcześniej nagrywane. - Tarnawski miał ogromne wyczucie i szacunek dla słuchaczy. Wiedział, że radio jest przede wszystkim radiem słuchaczy - mówi dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul, który poprowadził pierwszą audycję.

Czytaj także
lato z radiem stegna ławeczka muzycznej jedynki 1200.jpg
90 lat Polskiego Radia. "Lato z Radiem" zmieniało Radio

Pomysł był taki, że będzie to audycja głównie o Polsce i będą ją robić rozgłośnie. Dlatego ta pierwsza audycja była nadawana z Warszawy i Katowic. - Poprowadził ją z Katowic Tadek Wojciechowski, a była to audycja rodzinna o aktorskim rodzie Grabarczyków - wspomina.

Wyjaśnia, że w pojęciu Tarnawskiego "Cztery pory roku" miały być przedłużeniem "Lata z radiem" - które z samej nazwy było do słuchania w lecie na plaży - i przekształcenia ich w audycję poważniejszą. Tematy miały być rozwijane przez udział ludzi z regionów i sprawy istotne dla tych regionów. - Był taki cykl, w którym pokazywaliśmy miejsca nieznane w Polsce. Poprzez nasze koleżanki i kolegów w rozgłośniach chcieliśmy pokazać całą Polskę i problemy, którymi żyje.

90 lat Polskiego Radia w Jedynce>>>

Dlaczego prowadzący "Cztery pory roku" nie przedstawiali się z imienia i nazwiska? Kto wymyślił nazwę i sygnał początkowy, który towarzyszy audycji do dziś? Jacy ludzie byli filarami, na których opierała się audycja? Posłuchaj całej rozmowy, w którą wplecione są również dźwięki archiwalne.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzenie: Sława Bieńczycka

Goście: Andrzej Matul

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 11.20

ag/mc

Zobacz więcej na temat: Andrzej Matul Sława Bieńczycka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Matul i antenowy flirt ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 12:28
- W czasach, kiedy ruszyło "Lato z Radiem" nie było internetu, telewizja nie docierała wszędzie, nie było też kolorowych pism. Radio zastępowało wszystko, i pisma kulturalne, i pisemka kolorowe. Robiliśmy audycje dla wszystkich - wspominał w radiowej Jedynce Andrzej Matul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Tak rodziły się "Sygnały dnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 11:45
1 marca 1973 roku obudziły słuchaczy "Sygnały dnia" . Na ówczesne czasy audycja była przełomowa i cieszyła się ogromną popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Żelechowska - uosobienie radiowca

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 12:43
To jedna z najwspanialszych i najpiękniejszych osób, które poznałem w życiu i radiu - mówił dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke. Zmarła dziennikarka Danuta Żelechowska przez blisko pół wieku popularyzowała historię polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń