"Epitafium dla Łupaszki" - Alicja Maciejowska i Alina Głowacka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 17:00
- Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce – powiedział podczas mszy żałobnej w intencji Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • W uroczystościach pogrzebowych płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" uczestniczyli Polacy z całego kraju (Jedynka)
  • "Epitafium dla Łupaszki" - Alicja Maciejowska i Alina Głowacka (Reportaż w Jedynce)
Prezydent Andrzej Duda (L) uczestniczy w mszy żałobnej w intencji ppłk. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki,  w warszawskim kościele pw. św. Karola Boromeusza, która rozpoczęła uroczystości pogrzebowe Żołnierza Niezłomnego. Miejsce jego pochówku przez lata było nieznane; po ponad pół wieku spocznie na Wojskowych Powązkach. Na uroczystości obecni są
Prezydent Andrzej Duda (L) uczestniczy w mszy żałobnej w intencji ppłk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", w warszawskim kościele pw. św. Karola Boromeusza, która rozpoczęła uroczystości pogrzebowe Żołnierza Niezłomnego. Miejsce jego pochówku przez lata było nieznane; po ponad pół wieku spocznie na Wojskowych Powązkach. Na uroczystości obecni są Foto: PAP/Jakub Kamiński

W archiwalnym  reportażu "Epitafium dla Łupaszki" udział wzięli żołnierze i przyjaciele majora Zygmunta Szendzielarza: Zygmunt Grunt-Mejer, Stanisław Krupa, Halina Paszta, Konstanty Pukianiec, Janina i Leon Smoleńscy, Tadeusz Wawrzyński, córka – Barbara Szendzielarz i matka pierwszej żony – Wanda Swolkień, towarzyszka ostatnich lat życia majora – Lidia Lwow-Eberle.

Pułkownik (w dniu śmierci posiadał stopień majora) Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" był jedną z kilkuset ofiar komunistycznej bezpieki. W czasie drugiej wojny światowej dowodził 5. Brygadą Wileńską AK, walczącą z wojskami niemieckimi i litewskimi jednostkami oraz wrogo nastawioną sowiecką partyzantką.

We wrześniu 1945 r. wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną na terenach województw zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego. Został aresztowany 30 czerwca 1948 r.; po trwającym blisko dwa i pół roku śledztwie, a następnie procesie - Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok - poprzez strzał w tył głowy - wykonano 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

Przez kilkadziesiąt lat komuniści ukrywali jego miejsce pochówku. Wiosną 2013 roku szczątki "Łupaszki" odnalazł na Łączce na warszawskich Powązkach Wojskowych zespół badaczy pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Ustalenie tożsamości doczesnych szczątków było możliwe dzięki badaniom DNA.

<<<Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Serwis specjalny>>>

Pogrzeb majora Szendzielarza odbył się w niedzielę 24 kwietnia 2016 r. o godzinie 15:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Wziął w nim udział Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystościach uczestniczyło kilka tysięcy osób z całej Polski.  

***

Tytuł reportażu: "Epitafium dla Łupaszki"

Autorka reportażu: Alicja Maciejowska, Alina Głowacka

Data emisji: 24.04.2016

Godzina emisji: 15.08

tj/gs/PAP/IAR


Czytaj także

"Ocalić od zapomnienia" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 08:00
Kwiecień nazywany Miesiącem Pamięci Narodowej jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu a także oddania hołdu bohaterom, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa - zapomniana historia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 16:25
- Opanowała nas idea, by przywrócić blask jednej z nekropolii nad dolnym Sanem, konkretnie w Rozwadowie - mówi Tomasz Nowakowski, współpracownik Fundacji Przywróćmy Pamięć.
rozwiń zwiń