X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Być dobrym jak chleb. Portret św. Adama Chmielowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 16:35
Święty człowiek z krwi i kości - brat Albert był surowy, bezpośredni, miłosierny i troskliwy, jednak jego życie było bardzo burzliwe.
Audio
  • Audycja specjalna o bracie Albercie Chmielowskim (Jedynka)
Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert urodził się w Igołomii, a zmarł 25 grudnia 1916 w Krakowie
Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert urodził się w Igołomii, a zmarł 25 grudnia 1916 w KrakowieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-R-580, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11313451

Nastoletni Chmielowski napadł na pocztowy furgon, a podczas powstania styczniowego z oddziałem powstańców "komandosów" atakował Moskali, walcząc o życie i wolność. W czasie potyczki z nimi stracił nogę.

Uciekając przed represjami, zamieszkał w Paryżu. Po ogłoszeniu amnestii dla powstańców wrócił na ziemie polskie. Był utalentowanym malarzem, który dopiero z czasem zaangażował się w pomoc najbiedniejszym.

Porzucił sztukę, aby służyć Bogu i ludziom. Zmarł w Krakowie w 1916 roku, został kanonizowany w 1989 roku. Rok 2017 był rokiem brata Alberta, przypominaliśmy jego życie i działalność, która dla wielu jest wzorem pokory i bezwarunkowego zaangażowania w pomoc potrzebującym.

***

Audycja specjalna o bracie Albercie Chmielowskim

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 15.35

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brat Albert

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 12:00
Postać św. brata Alberta Adama Chmielowskiego wciąż fascynuje ludzi o rozmaitych zainteresowaniach. Ten humanista wychowany na najlepszych wzorach klasycznej, europejskiej i rodzimej kultury także i dziś może wskazywać, w jaki sposób przeżywać dobro i piękno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brat Albert Chmielowski - sztuka poświęcenia bliźniemu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 06:20
Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym. Święty, którego świadectwo natchnęło Karola Wojtyłę. 30 lat temu papież Jan Paweł II kanonizował Alberta Chmielowskiego.
rozwiń zwiń