X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dom wypełniony historią

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 22:00
Dom Macieja Szemelowskiego często jest wykorzystywany do telewizyjnych programów, w których "gra" szlachecki dwór. Jaka jest historia jego rodziny?
Audio
  • Dom wypełniony historią (Wieczór z historią/Jedynka)
Maciej Szemelowski
Maciej SzemelowskiFoto: Maciej Szemelowski/https://www.youtube.com/watch?v=ZRmxi9dTWVo

- Kiedy odrestaurowałem ten sopocki stary domek po pewnym czasie stwierdziłem, że on coraz bardziej przypomina dwór szlachecki - powiesiłem stare obrazy rodzinne, fotografie przodków. On nabrał charakteru małego szlacheckiego dworku polskiego - wyjaśnił w audycji "Wieczór z historią" Maciej Szemelowski.

Kim byli jego przodkowie? - Pradziadek brał udział w powstaniu styczniowym. Mama, za działalność konspiracyjną, wylądowała w Majdanku. Dziadek i mamy siostra trafili do Oświęcimia, bo w ich domu ukrywał się Cichociemny - wskazał.

- Gdy mama wyszła z Majdanka wybuchło Powstanie Warszawskie. Babcia powiedziała jej: idź i walcz. Poszła ze swoją najmłodszą siostrą. W powstaniu brał udział także ojciec - powiedział gość Jedynki. - Następnego dnia po partyzanckim ślubie moich rodziców NKWD wszystkich aresztowało. Kobiety zwolniono, tacie udało się uciec z wagonu bydlęcego - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Maciej Szemelowski opowiedział o tym, co łączy jego rodzinę z maszyną szyfrującą Enigma. Z audycji można także się dowiedzieć, czym na co dzień zajmuje się rozmówca Lecha Makowieckiego.

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" w ramach audycji "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Maciej Szemelowski (malarz, fotograf, grafik, scenograf)

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 20.12

kk

Zobacz więcej na temat: Lech Makowiecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Czajkowski - duchowy syn Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 17:14
Leszek Czajkowski pieśniarz nazywany "bardem prawicy", poeta, kompozytor, absolwent prawa, nauk politycznych, pracujący jako historyk. W swojej twórczości nawiązuje do Jacka Kaczmarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Łabonarska: Jadwiga stała się dla mnie szansą, by powiedzieć o polskich kobietach koronowanych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 14:12
- Pomyślałam sobie, że to będzie świetna przygoda. A po drugie, że dobrze powiedzieć Polakom o naszej historii. Dlaczego mamy sięgać do obcych, skoro mamy tak piękną, niesamowitą historię, gdzie jest tyle wspaniałych kobiet, o których niewiele wiemy - powiedziała w radiowej Jedynce aktorka Halina Łabonarska o swoim udziale w serialu "Korona królów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bard prawicy, bard Solidarności, bard Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 06:00
- Polska jest szczególnym krajem. Polacy są szczególnym narodem. Historia Polski, zupełnie inaczej niż historia wielu innych krajów i narodów w Europie czy na świecie, nie mogłaby się odbyć bez zwykłych ludzi - podkreślił w radiowej Jedynce Paweł Piekarczyk.
rozwiń zwiń