Anna Kołakowska: więzienie ukształtowało mnie intelektualnie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 11:35
Anna Kołakowska jest działaczką gdańskiej Solidarności. W "Wieczorze z historią" opowiedziała o dziadkach, którzy zaszczepili w niej miłość do historii i patriotyzm, oraz o tym, jak ukształtowało ją to, że była najmłodszą więźniarką stanu wojennego.
Audio
  • Rozmowa z Anną Kołakowską (Wieczór z historią/Jedynka)
Anna Kołakowska
Anna KołakowskaFoto: PAP/Dominik Kulaszewicz

Działaczka jest historykiem "zarówno z wykształcenia jak i z miłości". Studiowała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, a pasję do historii zaszczepili w niej dziadkowie. Anna Kołakowska opowiada, że jej dziadek skończył trzy klasy szkoły podstawowej w czasie zaborów, a mimo to jego wiedza była na bardzo wysokim poziomie. - Dziadek czytał mnóstwo książek i podobnie jak babcia, nie robił żadnych błędów ortograficznych - dodaje. 

Wspomina, że więzienie do którego trafiła mając 17 lat ukształtowało ją intelektualnie, a o jej rozwój dbały koleżanki, które pomagały jej gdy odzyskała wolność. - Jestem wdzięczna moim koleżankom, że uczyły mnie i przynosiły specjalnie wyselekcjonowane dla mnie lektury - dodaje Anna Kołakowska. Twierdzi, że już wtedy wiedziała, że związki zawodowe nie zmienią ustroju Polski i sama zaczęła poszukiwać odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogła walczyć o zmiany w ojczyźnie. 

Prywatnie jest żoną polskiego pieśniarza Andrzeja Kołakowskiego, a konserwatyzm jest - jak sama mówi - jedną z najważniejszych wartości, które przyświecają jej poglądom i życiu.

Skąd u Anny Kołakowskiej tak żarliwa wiara w Boga? Dlaczego sprzeciwia się wprowadzeniu programu LGBT do szkół? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Anna Kołakowska (działaczka gdańskiej Solidarności)

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 23.10

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT)

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:05
WOT zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony. To jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Żaryn: nasz świat kultury jest uwikłany w kompleks polskości

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:28
- Należę do rodziny inteligenckiej, w której od pokoleń pojawiali się ludzie wpisujący się w historię naszego narodu - mówi prof. Jan Żaryn. W Jedynce opowiada o tym, jak ważnym elementem edukacji młodzieży jest historia i dlaczego jako naród, powinniśmy być dumni ze swojej polskości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Łosowski: wolność to jest bardzo trudne zadanie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:05
Założył zespół "Akcenty", który w 1976 roku zmienił nazwę na "Kombi". Zajmuje się muzyką, ale to nie jest jego jedyna działalność artystyczna. Zamiłowanie do polskiej historii oraz tradycji ma we krwi. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był lider i założyciel zespołu "Kombi" - Sławomir Łosowski. 
rozwiń zwiń