100-lecie Bitwy Warszawskiej. Interesujące wydarzenia w całej Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:14
Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą odbędą się specjalne koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy (również w przestrzeni wirtualnej). Wśród najważniejszych wydarzeń będzie widowisko multimedialne pod hasłem "1920. Wdzięczni Bohaterom" i otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Polskie Radio przygotowało z kolei specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Powstał też wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl. 
Serwis internetowy został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego Radia
Serwis internetowy został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego RadiaFoto: PolskieRadio.pl

Bitwa Warszawska - starcie zbrojne stoczone w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej - uznawana jest za jedną z najważniejszych bitew świata. Pod wspólnym hasłem #Wiktoria1920 w dziesiątkach miejsc i dzięki zaangażowaniu tysięcy osób to wielkie polskie zwycięstwo zostanie upamiętnione.

- Większość z tych wydarzeń jest inspirowana przez nasze działania, między innymi przez program grantowy, który polega na tym, że nasze samorządy, organizacje pozarządowe, obywatele organizują różne przedsięwzięcia. Naszym głównym celem jest budowa, wzmacnianie polskiej wspólnoty. Po to obchodzimy te wydarzenia, żeby myśleć o doświadczeniu polskiej tożsamości, o naszej pamięci i budować naszą wspólnotę narodową - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.  

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Posłuchaj
04:16 [ PR1]PR1 (mp3) 28 lipiec 2020 15_16_45.mp3 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Interesujące wydarzenia w całej Polsce! (Ekspres Jedynki)

 

Niezwykły portal i multimedialne widowisko

Jednym z najważniejszych wydarzeń rocznicowych będzie otwarcie, 14 sierpnia, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. - Podstawowymi dziełami, jakie chcemy, żeby po tych obchodach pozostały w Polsce, jest wielka sieć nowoczesnych muzeów, jakie teraz budujemy. W przeddzień rocznicy "Cudu nad Wisłą" zainauguruje swoją działalność w nowo wybudowanej siedzibie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - wskazał Piotr Gliński. 

W związku z rocznicą powstał wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl, który opowiada o losach bitwy i wydarzeniach roku 1920 przez pryzmat poszczególnych ludzi i zaskakujących ciekawostek. To efekt współpracy Biura Programu "Niepodległa" z Polskim Radiem. Partnerami przedsięwzięcia są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Materiały opracowano w siedmiu językach.

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało też specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on archiwalne nagrania z Radia Wolna Europa oraz z archiwum Polskiego Radia. Znalazły się na nim bezcenne wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz znaczące historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską.

Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na 100-lecie Bitwy Warszawskiej Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się widowisko multimedialne "1920. Wdzięczni Bohaterom". Dzień wcześniej, 14 sierpnia, będzie miała miejsce premiera zrealizowanego w technologii Cinematic VR 360° 3D filmu fabularnego "Wiktoria 1920". Materiał pozwoli widzowi wcielić się w bohatera walk z 1920 roku i jego oczami obserwować przebieg zdarzeń. Film zostanie nieodpłatnie udostępniony w internecie. Na zakończenie weekendu, 16 sierpnia, na antenie TVP1 będzie można zobaczyć film dokumentalny "Wojna Światów". To opowieść o wydarzeniach prowadzących do zwycięstwa w sierpniu 1920 roku.

moje archiwum 1200x660.jpg
"Moje archiwum" - konkurs na najciekawsze pamiątki wojny 1920 roku

Wybrane wydarzenia:

- 23 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie - wystawa "1920. Cud Wisły"
- 24 lipca Zamek Królewski w Warszawie - pokaz jednego obrazu Jana Henryka Rosena
- 31 lipca Muzeum Łazienki Królewskie - dwie wystawy plenerowe "Bitwa Warszawska 1920 r. gwarantem pokoju w Europie" oraz "Za naszą i waszą wolność. Sojusz polski-ukraiński 1920 roku"
- 8 sierpnia Muzeum Narodowe w Poznaniu - "Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…" Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego"
- 13 sierpnia Muzeum Narodowe w Warszawie - wystawa "Fotorelacje. Wojna 1920" (zrealizowany w ramach Programu "Niepodległa")
- 14 sierpnia Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - wystawa "Udział oddziałów Błękitnej Armii w wojnie polsko-bolszewickiej. Lwów 1920"
- 14 sierpnia specjalny koncert w Centrum Sztuki Współczesnej
- 20 sierpnia Muzeum Dom Rodziny Pileckich - lokalne obchody Stulecia.

Defilada wojskowa na Wisłostradzie

Ministerstwo Obrony Narodowej największą wiktorię w historii polskiego oręża będzie świętować pod hasłem "1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy". Na początku lipca resort otrzymał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Wkrótce ruszą prace budowlane. Będzie to nowoczesna placówka, która upamiętni bohaterów broniących ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

15 sierpnia o godz. 12.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart, o godz. 15.00 na warszawskiej Wisłostradzie rozpocznie się defilada. 

- Obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m.in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego na bazie Forda T przez inżyniera Tadeusza Tańskiego. W całej Polsce odbędą się patriotyczne pikniki wojskowe oraz capstrzyki, koncerty i wystawy - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Mateusz Drozda

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 28.07.2020 

Godzina emisji: 15.15

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 1920 - pierwsza zdrada Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 16:11
Gorące lato 1920 roku, armia sowiecka stoi pod Warszawą, a zachodni sojusznicy oficjalnie deklarują obronę Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"1920. Wdzięczni Bohaterom". Prezes Polskiego Radia: jestem dumna, że weźmiemy udział w tym wydarzeniu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 15:06
- Jestem dumna, że Polskie Radio będzie mogło wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu poprzez udział orkiestry Polskiego Radia. Przygotowaliśmy także dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" - powiedziała Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, podczas konferencji zapowiadającej widowisko historyczne.
rozwiń zwiń