X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gomułka: ustawa o OFE ma niewielki wpływ na wyniki finansów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 13:45
Według prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty Business Center Club, założenia przyszłorocznego budżetu są realne, ale wielką niewiadomą wciąż pozostaje kwestia OFE.
Audio
  • Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Center Club o projekcie budżetu na 2014 rok (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Były minister finansów, poseł PO Jacek Rostowski w trakcie 57. posiedzenia Sejmu przed głosowaniem nad projektem budżetu na 2014 rok. Z tyłu, z prawej: prezes PiS Jarosław Kaczyński
Były minister finansów, poseł PO Jacek Rostowski w trakcie 57. posiedzenia Sejmu przed głosowaniem nad projektem budżetu na 2014 rok. Z tyłu, z prawej: prezes PiS Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Rafał Guz

W piątek w Sejmie zakończyło się głosowanie w sprawie ustawy budżetowej na 2014 r. W założeniach zapisano, że deficyt budżetowy wyniesie 47 mld zł, ale nie więcej niż 55 mld zł. PKB ma wzrosnąć o 2,5 proc., a inflacja wyniesie 2,4 proc.

Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty Business Center Club, są to założenia realne, choć nie należy tych danych traktować jako pewników. - Zwykle tak jest, że konkretne liczby przewidywane na rok przyszły to są punktowe przewidywania. W sytuacji, gdy jest dużo ryzyka zarówno w kraju, jak i zagranicą, to takie przewidywania nigdy nie spełniają się dokładnie. Chodzi tylko o to, by odstępstwa od tych założeń nie były zbyt duże - powiedział.

Jak podkreślił, widełki dotyczące wysokości deficytu wynikają z niepewnej jeszcze sytuacji ustawy emerytalnej. Nie jest ona bowiem podpisana przez prezydenta i niewykluczone, że będą zastrzeżenia do jej zgodności z konstytucją. - Stąd ta niepewność. Te dwie liczby - 47 i 55 mld zł - pokazują, jak stosunkowo umiarkowany jest wpływ ustawy dotyczącej OFE na wynik sektora finansów publicznych - wyjaśnił.

Jak podkreślił Gomułka, kwestia OFE wciąż pozostaje wielką niewiadomą. - Największa wątpliwość dotyczy potraktowania OFE jako ustawy okołobudżetowej przyjętej, zatwierdzonej przez Sejm. Ustawy, która nie budzi zastrzeżeń konstytucyjnych. Więc mamy jeszcze dużo niepewności - powiedział.

Według ekonomisty, przy ogromnych wątpliwościach dotyczących zgodności ustawy emerytalnej z konstytucją, obowiązkiem prezydenta jest skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o wyjaśnienie. - Trzeba pamiętać o tym, jaki jest podstawowy obowiązek prezydenta. Mianowicie dbałość o przestrzeganie ustawy zasadniczej, konstytucji. To jest podstawowa sprawa. Nie finanse publiczne, nie budżet, tylko konstytucja - wyjaśnił.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Orłowski o budżecie 2014

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 08:26
Ekonomiści twierdzą, że budżet na 2014 rok jest realistyczny. Znacznie większe emocje budzi on wśród posłów, którzy będą w piątek głosować nad przyszłoroczną ustawą budżetową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet Polski 2014: Sejm przyjął poprawki PO

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:46
Sejm podczas piątkowego głosowania przyjął dwie poprawki PO do projektu budżetu na 2014 r. Jedna dotyczy wydatków Instytutu Pamięci Narodowej, a druga finansowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o OFE trafiła do prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:48
Ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym wpłynęła do Kancelarii Prezydenta. Bronisław Komorowski do 2 stycznia ma czas na podjęcie decyzji - podpisanie, zawetowanie lub skierowanie ustawy do TK.
rozwiń zwiń