Jak starzeją się Polacy? "Niszczy nas depresja, otyłość i brak ruchu"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 13:21
- Wciąż jesteśmy stosunkowo młodym społeczeństwem, ale starzejemy się w bardzo szybkim tempie i niedługo będzie to problem na ogromną skalę - mówił w radiowej Jedynce Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Jak starzeją się Polacy? "Niszczy nas depresja, otyłość i brak ruchu" (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jak starzeją się Polacy? Niszczy nas depresja, otyłość i brak ruchu
Foto: East News/Glow Images

W Warszawie trwa dwudniowy I Kongres Zdrowego Starzenia, którego celem jest uzgodnienie wyzwań i działań koniecznych dla wdrożenia długofalowej polityki senioralnej. Organizatorem jest Fundacja na rzecz Zdrowego Starzenia się wspólnie z Ministerstwem Pracy, resortem zdrowia, Ministerstwem Sportu i Turystyki, wojewodą mazowieckim oraz miastem stołecznym Warszawa. Udział w Kongresie zapowiedzieli przedstawiciele rządu, parlamentu, znakomitości świata nauki, medycyny, przedsiębiorcy.

Honorowy patronat nad kongresem sprawuje między innymi Polskie Radio.

Janusz Czapiński nakreślił w radiowej Jedynce panoramiczny obraz starzejącego się społeczeństwa. Psycholog tłumaczył, że większość spraw w tym obrazie jest niepokojących.

- Przede wszystkim w Polsce problemem są narastające z roku na rok symptomy depresji. W związku z tym ludzie, którzy przekroczyli 80. rok życia mają wręcz kliniczne stany wymagające leczenia - tłumaczył Czapiński. - Najbardziej szwankuje jednak aktywność, zarówno fizyczna, społeczna, jak i praca. Do tego dochodzi otyłość i permanentne przesiadywanie przed telewizorem - dodał.

Janusz
Janusz Czapiński w studiu radiowej JedynkiFot. Jacek Konecki/Polskie Radio

 

Psycholog mówił, że wciąż jesteśmy stosunkowo młodym społeczeństwem, ale starzejemy się w bardzo szybkim tempie i niedługo będzie to problem na ogromną skalę. - Zmierzamy ku temu, że średni wiek Polaka będzie się równał ze średnim wiekiem Niemca, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że tam, w porównaniu do naszego kraju, infrastruktura socjalna i medyczna, jest naprawdę wyśmienicie rozwinięta - stwierdził Czapiński.

Mniej niepokojące - jak mówił gość Jedynki - są warunki materialne. Ekspert wyjaśnił, że starsze grupy Polaków, a także osoby niepełnosprawne, nie należą do najbiedniejszych. - Jak na razie  przeciętna wielkość ich emerytury może konkurować przynajmniej z niskimi płacami osób, które pracują zawodowo - podkreślił Czapiński.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

mr

Czytaj także

Fitness dla mózgu, czyli rozwijające gry dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 10:22
Rusza kolejny etap projektu badawczego, którego celem jest stworzenie specjalnych gier komputerowych mających rozwijać zdolności intelektualne seniorów, ćwiczyć ich pamięć, spostrzegawczość oraz koncentrację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy to jest kraj dla starych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 14:00
Do 2008 roku liczba emerytów w Polsce rosła w bardzo dużym tempie. Teraz prawie 5 mln Polaków otrzymuje emerytury. 350 tysięcy dostaje najniższe świadczenia. Według statystyk Eurostatu w 2020 roku 25 proc. Polaków to będą osoby po 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poprawić los ludzi starszych w Polsce? Kluczem jest nasz czas

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 04:00
Badania pokazują, że osoby starsze czują się w Polsce zaniedbywane. Co możemy zrobić, by poprawić sytuację? Psychologowie polecają, by podarować seniorom czas i porozmawiać - to może być najwspanialszy dar.
rozwiń zwiń