Marek Sawicki ministrem rolnictwa? "Nie palę się do tego"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 13:10
- Nie osoba, a działanie będzie w tej chwili najważniejsze - mówił w radiowej Jedynce Marek Sawicki, który jest w gronie kandydatów do objęcia stanowiska ministra rolnictwa. W czwartek zrezygnował z niego Stanisław Kalemba.
Audio
  • Marek Sawicki o dymisji Stanisława Kalemby (Jedynka/Z kraju i świata)
Marek Sawicki
Marek Sawicki Foto: PAP/Radek Pietruszka

Powodem był  "brak realizacji przyjętych ustaleń na Radzie Ministrów w dniu 25 lutego", czyli działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

W lutym w Polsce - przy granicy z Białorusią - wykryto dwa przypadki ASF u dzików. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. W strefie obowiązują ograniczenia dotycząc hodowli świń; zwierzęta muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a ich mięso nie może być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być specjalnie oznaczone.

Część zwierząt w strefie buforowej zaczyna przerastać, co oznacza straty dla rolników. Polska już wystąpiła do Komisji Europejskiej, by ta ograniczyła strefę buforową. KE ma zdecydować 18 marca.

"Trzeba działać"

- Nie osoba, a działanie będzie w tej chwili najważniejsze. W ostatnim czasie były plany, projekty, ale zabrakło ich wykonania. Wiem, że dzisiaj Agencja Rezerw Materiałowych rozpoczyna skupy na zwiększenie rezerw bez podziału na klasy. Bardzo szybko trzeba także uruchomić działania w całym resorcie rolnictwa i dokonać zakupów sanitarnych z terenów najbardziej zagrożonych - mówił gość Jedynki.

Stanisław Kalemba składając rezygnację tłumaczył, że to nie tylko jego wina, ale także ministra finansów i Janusza Piechocińskiego, szefa PSL-u.

- Być może jest to próba rozwodnienia odpowiedzialności. Współczuję Stanisławowi, ale chcę wyraźnie podkreślić, że wszyscy mają do wykonania określone zadania. Minister finansów wypuszcza środki, minister gospodarki uruchamia skup na potrzeby zwiększenia rezerw materiałowych, a minister rolnictwa, zgodnie z procedurą weterynaryjną, rusza natomiast z odbiorem sztuk z terenów zagrożonych - wyjaśnił Sawicki.

>>>Zapis całej rozmowy

Były minister rolnictwa dodał, że to nie jest moment na szukanie odpowiedzialnych. - Teraz powinniśmy rozpocząć skup, zdjąć sztuki z tego terenu i płacić rolnikom rekompensaty. Wiem, że jest wstępna zgoda komisji na poniesienie kosztów 50 na 50 - stwierdził gość Jedynki.

Na pytanie, czy Marek Sawicki dostanie propozycję objęcia stanowiska ministra rolnictwa, sam zainteresowany odpowiedział: "Nie palę się do tego".

Źródło: TVN24/x-news

mr/ag

Czytaj także

Afrykański pomór świń w Polsce. Rolnicy blokują drogę międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 19:00
- Protest rolników w Zdanach niedaleko Siedlec przebiega spokojnie. Mimo, że od ponad trzech godzin zablokowana jest tam droga krajowa numer 2 biegnąca od Warszawy w stronę przejść granicznych z Białorusią w Terespolu i Koroszczynie nie ma żadnych korków - powiedział komendant miejski policji w Siedlcach młodszy inspektor Marek Fałdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty rolników na Mazowszu. Kolejne drogi zostaną zablokowane?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 07:46
Czwartek jest kolejnym dniem protestów producentów trzody chlewnej. Przez całą noc rolnicy blokowali drogi krajowe w dwóch miejscach na wschodzie Mazowsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 11:06
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował, że rezygnuje ze stanowiska, gdyż nie są realizowane działania dotyczące zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jego rezygnacja została już dostarczona premierowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TVP Info: Sawicki nowym ministrem rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 12:12
Nowym ministrem rolnictwa zostanie Marek Sawicki nieoficjalnie dowiedziała się TVP Info. Dziś swoją rezygnacją z tego stanowiska złożył Stanisław Kalemba.
rozwiń zwiń