Gen. Czempiński: wojska specjalne muszą zrobić porządek na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 13:26
Były szef Urzędu Ochrony Państwa uważa, że ukraińskim władzom potrzebny jest sukces, bo ich bezradność rozzuchwala separatystów.
Audio
  • Gen. Gromosław Czempiński, były szef UOP o interwencji na wschodzie Ukrainy (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Gen. Gromosław Czempiński, były szef UOP
Gen. Gromosław Czempiński, były szef UOPFoto: Wojciech Kusiński/PR

Od czasu rozpoczęcia rządowej akcji antyterrorystycznej na Ukrainie stale dobiegają stamtąd sprzeczne informacje. W środę mówiono o przejęciu trzech ukraińskich transporterów opancerzonych przez separatystów. Ministerstwo obrony Ukrainy zdementowało te informacje, wyjaśniając, że prorosyjscy demonstranci, którzy mieli przejąć pojazdy w Kramatorsku, to przebrani Ukraińcy.

- W przygotowaniach do konfrontacji wojna propagandowa odgrywa dużą rolę. Tego typu filmy ukazują się w internecie i wywołują określoną reakcję - powiedział w radiowej Jedynce gen. Gromosław Czempiński, były szef UOP.

- Nieszczęście polega na tym, że strona ukraińska bardzo bezradnie zabiera się do konfrontacji z terrorystami, jak się teraz przyjęło nazywać te uzbrojone oddziały ochotnicze - dodał.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Jego zdaniem władzom zależy, by na razie konflikt pozostał bezkrwawy. - Władze ukraińskie przynajmniej do czasu wyborów chciałyby zachować względny spokój, żeby nie doszło do rozlewu krwi - zaznaczył były szef UOP. - Ukraina nie chce doprowadzić do tego, żeby w tej konfrontacji z oddziałami samozwańczymi zaczęli ginąć cywile. Boją się, że to da dodatkowy argument Rosjanom, żeby wkroczyć w sposób bardziej zdecydowany - dodał.

Jego zdaniem władzom Ukrainy potrzebne są sukcesy takie, jak odbicie lotniska w Kramatorsku. Separatyści widzą bowiem bezradność państwa i to ich rozzuchwala.

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

- Żeby skutecznie zadziałać, potrzebne są ze strony ukraińskiej bardzo wyspecjalizowane oddziały, czyli potrzebne są wojska specjalne, ale świat mówi, że nie można używać wojska przeciwko ludności cywilnej - powiedział Czempiński.

Jego zdaniem podpowiedź, jak rozwiązać ten problem, dają sami Rosjanie. Na Ukrainie nie ma bowiem żołnierzy w rosyjskich mundurach, a Kreml wypiera się, jakoby wysłał tam wojsko.

- Trzeba przebrać w milicyjne mundury oddziały specjalne, które podjęłyby zdecydowane działania - zasugerował gość radiowej Jedynki. Dodał, że muszą to być ludzie zaufani, którzy nie przejdą na stronę wroga.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

bk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Lotnisko w Kramatorsku odbite przez ukraińskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 23:59
Ukraińskie oddziały specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów lotnisko w Kramatorsku na wschodzie kraju - oświadczył w parlamencie w Kijowie pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Informację potwierdzili sami separatyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Kremla: na Ukrainie nie ma rosyjskich wojsk

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:26
Rosja zaprzecza, jakoby wysyłała swoich żołnierzy na Ukrainę. Zapewniał o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Szef prezydenckich służb prasowych dodał, że stawianie Moskwie tego typu zarzutów „to absurd”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17.04.2014 "To Rosja dyryguje dywersantami na wschodzie". Kijów próbuje odzyskać kontrolę nad Donbasem [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 23:38
Moskwa może popełniać przestępstwo międzynarodowe - tak twierdzą władze Ukrainy. Według nich, w Donbasie działają rosyjscy żołnierze m.in. z 45 pułku desantowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina straciła transportery? MON zaprzecza. "To przebrania i partyzantka"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 13:39
Według mediów w Kramatorsku prorosyjskie grupy zbrojne przejęły sprzęt ukraińskich wojskowych. Ministerstwo obrony Ukrainy stanowczo temu zaprzecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myśliwiec nad Donieckiem. "Przejęto radę miejską"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 13:19
Nad Donieckiem lata na małej wysokości ukraiński myśliwiec - informuje specjalny wysłannik Polskiego Radia. To prawdopodobnie Su-27. Media informują, że prorosyjskie bojówki przejęły rano doniecką radę miejską.
rozwiń zwiń