Jan Guz: nierówności w dochodach to zagrożenie dla demokracji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 13:20
Należy zmniejszyć rozwarstwienie dochodowe dla dobra wspólnego, bo ono niszczy więzi i zaufanie społeczne - uważa Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
Audio
  • Przewodniczący OPZZ Jan Guz o konieczności zmniejszenia rozwarstwienia w dochodach (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jan Guz
Jan GuzFoto: W. Kusiński/PR

To niespójny i niesprawiedliwy system podatkowy jest zdaniem szefa OPZZ, głównym powodem zbyt dużych różnic w dochodach. - Preferuje osoby z większymi dochodami, bo to one płacą mniejsze podatki. To powoduje złe funkcjonowanie gospodarki - wyjaśnia gość audycji "Z kraju i ze świata" w radiowej Jedynce.

Jan Guz proponuje żeby przyjrzeć się temu zjawisku. OPZZ przygotowało projekt ustawy, wprowadzający  dodatkowe dwa progi podatkowe - 15 i 50 proc. Pierwszy dotyczyłby uzyskujących dochody na poziomie płacy minimalnej. Z kolei dla ludzi, których dzienny zarobek równy jest płacy minimalnej, obowiązywałby  50 proc. próg - tłumaczy Guz podkreślając, że w Polsce zarabiających ponad 1 milion złotych rocznie jest 14 tysięcy osób.

>>>Zapis całej rozmowy

Zdaniem szefa OPZZ, wyjście z kryzysu będzie możliwe tylko jeśli przedsiębiorcy zaczną inwestować. Na razie jednak nie mają do tego bodźców. Dlatego jak mówi Guz, niezbędne jest opodatkowanie ich dochodów, a zyski z tego państwo powinno przeznaczyć na płace. To tworzy prostą zależność: większe płace wywołają popyt na towary, a ten pobudzi przedsiębiorców do inwestowania i tworzenia nowych miejsc pracy - wyjaśnia przewodniczący OPZZ.

Rozmawiała Kmila Terpiał-Szubartowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firmy będą więcej płacić pracownikom

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 09:04
Pracodawcy nareszcie zaczynają myśleć o podwyżkach. Lepiej opłacani będą jednak głównie ci specjaliści, o których firmy najbardziej rywalizują - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po raz pierwszy od 3 lat spada liczba bankructw w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 14:54
W pierwszym kwartale bieżącego roku upadłość ogłosiło 178 przedsiębiorstw, co oznacza, że było ich o 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2013 r. - wynika z zestawienia firmy Coface zajmującej się ubezpieczaniem należności. To najlepszy wynik od 2011 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: wynagrodzenia w górę. Zarabiamy średnio ponad 4 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 19:55
Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 4017,75 zł. Oznacza to, że rok do roku wzrosło o 4,8 proc. W ujęciu miesięcznym pensje skoczyły Polakom o 4,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. GUS podał także, że zatrudnienie zwiększyło się o 0,5 proc. rdr.
rozwiń zwiń