Celiński o koalicji Europa Plus Twój Ruch: to jest projekt nieco fałszywy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 13:00
- To zlepek bardziej ambicji poszczególnych ludzi aniżeli wspólnej, wypracowanej latami wizji człowieka w polityce - tak Andrzej Celiński ocenia w radiowej Jedynce przyczyny porażki koalicji w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • Andrzej Celiński o przyczynach porażki koalicji Europa+ Twój Ruch w wyborach do PE (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Andrzej Celiński
Andrzej CelińskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Europa+ Twój Ruch w niedzielnym głosowaniu nie przekroczyła progu wyborczego. Andrzej Celiński, przewodniczący Partii Demokratycznej i kandydat do Parlamentu Europejskiego z lewicowej koalicji, uważa, że wyborcy wyczuli fałsz tej formacji.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

W magazynie "Z kraju i ze świata" Celiński przyznaje, że Europa+ Twój Ruch wprawdzie przekazuje ważne treści, ale robi to "przetykając je fajerwerkami, które nie są podstawową domeną partii politycznej". Polityk odniósł się także do zadowolenia Leszka Millera z wyniku SLD w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sojusz zajął trzecie miejsce osiągając nieco ponad 9% poparcia. - W tej sprawie Leszek Miller fundamentalnie nie ma racji - mówi Celiński i dodaje, że "jeśli Miller tak myśli, to jest to niedobra rekomendacja dla polskiej polityki na najbliższe lata".

Według Celińskiego, SLD poniosło poważną porażkę. - Z tą ilością głosów może co najwyżej kibicować PO w obronie polityki, która przegrywa Polskę i Polaków, bo nie potrafi dotykać realnych problemów, którymi  żyjemy - mówi polityk.

Andrzej Celiński został zapytany o wypowiedź szefa IPN Łukasza Kamińskiego, który protestuje przeciwko pochówkowi generała Wojciecha Jaruzelskiego na Cmentarzu Powązkowskim. Kamiński argumentuje, że jest to miejsce dla bohaterów narodowych, a nie komunistycznych dyktatorów.
- Rozumem, że pan Kamiński jest Panem Bogiem. Ja go nie uważam za pana Boga. Ja Boga gdzie indziej widzę, nie w IPN w każdym razie -  odpowiada Celiński i dodaje: Rozumiem, że on chciałby go wyrzucić za płot. Jeżeli to powiedział, to będzie się bardzo tego wstydził kiedy zmądrzeje - podsumował Celiński.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku po godz. 12.20.

iz

Czytaj także

Wybory do PE. Palikot: za 10 lat będziemy mieli 50 proc. poparcia

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 22:37
Wynik poniżej oczekiwań, ale wierzę, że nasz program jest dobry dla Polski i Europy - mówił lider koalicji Europa Plus Twój Ruch Janusz Palikot, komentując sondażowe wyniki wyborów do PE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korwin-Mikke chce tworzyć eurofrakcję w PE

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 22:11
Lider Kongresu Nowej Prawicy uważa, że po wyborach będzie możliwe uformowanie w Parlamencie Europejskim nowej, prawicowej i eurosceptycznej frakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"A jednak PO", "Podniósł się po 17 porażkach". Prasa o oficjalnych wynikach wyborów do PE

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 10:48
Znamy już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. We wtorkowej prasie możemy znaleźć dużo artykułów dotyczących niedzielnego głosowania.
rozwiń zwiń