Grzegorz Kołodko: nie sądzę, by Polsce groziła deflacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 13:02
- Deflacja to poniekąd proces odwrotny do inflacji. Czyli mamy do czynienia ze spadkiem ogólnego poziomu cen. Ale to jest proces. To nie może być incydent czy krótkotrwałe, jednomiesięczne, czy nawet kwartalne zjawisko - tłumaczył były minister finansów w radiowej Jedynce.
Audio
  • Prof. Grzegorz Kołodko o deflacji (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Grzegorz Kołodko
Grzegorz KołodkoFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Gość audycji "Z kraju i ze świata" uważa, że Polsce nie grozi długotrwały spadek cen. Jak mówił to zjawisko ekonomiczne jest tak samo groźne dla gospodarki, jak inflacja. Na pytanie, co jest gorsze, powiedział: - To tak jakby zapytać medyka, która z chorób jest gorsza - odpowiedział prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego.

Według niego, spadek cen może oznaczać spadek popytu, zmniejszenie produkcji i w konsekwencji wzrost bezrobocia. Kołodko uważa, że dobrym sposobem na pobudzanie popytu jest obniżka stóp procentowych. Obradująca w tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się jednak na taki krok.

- Jest miejsce na obniżenie stóp procentowych banku centralnego w ślad za czym powinny obniżyć się w jakimś stopniu oprocentowania kredytów. Jeśli tak będzie, wtedy będzie większy popyt na pieniądz i będą większe wydatki inwestycyjne i konsumpcyjne - podsumował Kołodko.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku po godz. 12.20.

(asop)
>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

NBP: w maju inflacja bazowa rok do roku wyniosła 0,8 proc.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 14:59
Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w maju 0,8 proc. rok do roku wobec 0,8 proc. rok do roku w kwietniu - podał w poniedziałek NBP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczurek o deflacji i wzroście PKB

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 13:04
Ryzyko deflacji jest bardzo duże - powiedział dziennikarzom minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał, że tempo wzrostu w drugim kwartale 2014 r. będzie zbliżone do pierwszego kwartału, ale może się okazać niższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF ostrzega przed deflacją. RPP raczej nie pomoże

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:33
Choć minister finansów Mateusz Szczurek ostrzegł, że deflację możemy obserwować nie tylko w wakacje, ekonomiści nie spodziewają się, by Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe bez zmian: koszty kredytów nie spadną

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 22:37
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie – podstawowa to dziś 2,5 procent. O tym, czy po wakacjach sytuacja ulegnie zmianie, co przewiduje część ekonomistów, zdecydują dwa czynniki: poziom inflacji oraz tempo wzrostu gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belka: stopy już nie spadną, będzie deflacja i to nas osłabi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 18:15
Szef NBP Marek Belka poinformował po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, że prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych we wrześniu jest niewielkie. Spodziewa się też, że w najbliższych miesiącach wskaźnik inflacji będzie poniżej zera.A to może oznaczać osłabienie wzrostu gospodarczego.
rozwiń zwiń