Wiceprzewodnicząca klubu PO: prokuratura nikogo nie oszczędza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 13:22
Według Urszuli Augustyn, akcja CBA w biurze szefa klubu PSL Jana Burego świadczy o tym, że prokuratura działa w Polsce w sposób niezależny od polityki.
Audio
  • Urszula Augustyn, wiceprzewodnicząca klubu PO o stanie koalicji (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Urszula Augustyn
Urszula AugustynFoto: PAP/Archiwum/Rafał Guz

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił po przeszukaniu dokonanym przez CBA w biurze szefa klubu PSL Jana Burego, że służby włączają się w życie polityczne. Jednak zdaniem Urszuli Augustyn, w tym przypadku prokuratorzy wykonywali swoje obowiązki.

- Warto podkreślić ten fakt, że prokuratura i służby działają niezależnie. Ja się cieszę, że to nie jest tak, że politycy sterują tym, co się dzieje w prokuraturze. Nikt nie jest oszczędzany - powiedziała.

Jej zdaniem, piątkowe wystąpienie Waldemara Pawlaka w Sejmie, gdy wbrew swojemu klubowi domagał się  przesunięcia głosowania nad wotum nieufności wobec ministra Bartłomieja Sienkiewicza, nie oznacza problemów w koalicji. - To są problemy wewnętrzne i niesnaski w klubie PSL. Myślę, że koledzy muszą sami sobie dać radę z porządkami wewnętrznymi - stwierdziła Augustyn.

Jak podkreśliła, to premier decyduje o zmianach personalnych w rządzie i należy pozwolić mu podejmować decyzje w tym zakresie. - Koalicjant zachował się naprawdę odpowiedzialnie - dodała.

Wiceprzewodnicząca klubu PO odniosła się również do akcji "Dzieci Chazana" przeprowadzonej przez Twój Ruch. Działacze wyszli na ulice Wołomina ze zdjęciami zdeformowanych płodów. Sprzeciwiali się w ten sposób zastosowaniu klauzuli sumienia przez cały tamtejszy szpital.

- To jest zbyt poważny problem, żeby go rozwiązywać na ulicy. Jeżeli mówimy o ludzkim życiu, to nie powinno być przy tej rozmowie tak wielkich emocji. One są po jednej i po drugiej stronie. W takich sytuacjach, gdy jedna i druga strona traci rozsądek i posługuje się dziwnymi metodami, nigdy nie dojdziemy do rozsądnego rozwiązania - stwierdziła Augustyn.

- Nie sądzę, że potrzebna jest likwidacja klauzuli sumienia, ale jednocześnie ważne jest, by było przestrzegane prawo. Prawo jest zapisane w taki sposób, że ono klauzuli sumienia nie przeszkadza, ani klauzula sumienia nie przeszkadza prawu - dodała.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku po godz. 12.20.

bk/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pawlak kontra Piechociński. "Potrzebne jest lepsze zarządzanie PSL"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 10:34
Były prezes PSL ostro krytykuje obecne kierownictwo Stronnictwa. Waldemar Pawlak nie zamierza jednak już teraz zastępować Janusza Piechocińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taśmy Tygodnika "Wprost". "Problem Burego" i spotkanie Bieńkowskiej z szefem CBA

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 23:59
W opublikowanym przez "Wprost" fragmencie rozmowy ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego z wiceministrem Zdzisławem Gawlikiem i prezesem Orlenu Jackiem Krawcem pojawia się wątek szefa klubu PSL, Jana Burego, który ma robić "polityczny dym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja CBA w biurze Burego. Sawicki: to jawne obejście immunitetu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 15:20
Minister rolnictwa oskarża prokuraturę i CBA o nadużycie prawa przy przeszukaniach u posła PSL Jana Burego i wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja CBA w biurze Burego. Rozenek: powinien wypowiedzieć się Tusk

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:24
Poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek ostro skrytykował w Jedynce akcję CBA w biurze poselskim i pokoju hotelowym Jana Burego, szefa klubu PSL. Miało to miejsce na dzień przed głosowanie nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.
rozwiń zwiń