X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Prof. Chazan ze swoimi poglądami nie powinien być dyrektorem szpitala"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 13:24
Zdaniem prof. Andrzeja Chmury, lekarz może odsyłać potrzebującego pacjenta, kiedy prowadzi prywatny gabinet. W państwowej służbie zdrowia - jego zdaniem - jest to nie do pomyślenia.
Audio
  • Prof. Andrzej Chmura ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus o sprawie prof. Chazana (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Profesor Chazan zapewnia, że nie obawia się kontroli
Profesor Chazan zapewnia, że nie obawia się kontroli Foto: TVN24/x-news/print screen

W piątek przed warszawskim ratuszem o godzinie 15.00 odbędzie się protest przeciwko odwołaniu prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala Świętej Rodziny. Ratusz podjął taką decyzję, po tym, jak lekarz odmówił wykonania zabiegu aborcji u pacjentki, u której były do tego wskazania. Chazan nie udzielił jej informacji, gdzie może zabieg przeprowadzić.

- Każdy człowiek ma prawo do prezentowania swoich poglądów i do podpisania klauzuli sumienia, ale pracując w państwowej służbie zdrowia jako lekarz, musi zapewnić każdemu choremu dostępność wszystkich procedur przewidzianych w umowie z NFZ. Pan prof. Chazan, gdyby miał prywatny gabinet, może odesłać chorego, bo nie zgadza się leczenie tego chorego z jego filozofią życiową - uważa prof. Andrzej Chmura ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

Jego zdaniem prof. Chazan, mając takie poglądy, w ogóle nie powinien być dyrektorem. Jak zaznaczył, pracujący w szpitalu lekarze mówili o swego rodzaju mobbingu, a konkretnie narzucaniu woli przez szefa. - Bardzo słusznie, że został odwołany z funkcji dyrektora. Jako lekarz może sobie prezentować swoje poglądy, inny lekarz zajmie się wtedy tą chorą - wyjaśnił prof. Chmura.

Gość Jedynki mówił też o głośnym proteście przed wrocławskim szpitalem w obronie życia 17-letniego Kamila. Chłopiec trafił do szpitala po wypadku samochodowym. Lekarze stwierdzili śmierć mózgu. Matka i przyjaciele uważali jednak, że Kamil ma szanse na przeżycie i walczyli o to, by lekarze nie odłączali go od respiratora. 17-latek zmarł we wtorek rano. Manifestanci mieli transparenty jak: "Handel organami zamiast ratowania życia". W środowisku lekarskim komentowano, że takie akcje mogą zaszkodzić polskiej transplantologii.

- Myślę, że nie będzie miało to żadnego wpływu ujemnego na ogólny światopogląd społeczeństwa w stosunku do transplantacji, ponieważ wystarczająco dużo świadczy o tym, że ta sprawa we Wrocławiu była tylko nieprzyjemnym incydentem - uważa prof. Chmura.Jego zdaniem transparenty przyniesione przez protestujących były bezsensowne i niesprawiedliwe. - Błędem było, że nikt z lekarzy nie wyszedł do tych dzieciaków i nie opowiedział im, na czym to wszystko polega - uważa gość Jedynki.

Przyznał też, że jest zdegustowany wypowiedziami osób niekompetentnych, np. przedstawicieli Kościoła, na temat sposobu leczenia osób z urazami mózgowo-czaszkowymi. Jego zdaniem prawo do takich wypowiedzi mają tylko neurochirurdzy.

Prof. Chmura tłumaczył również, czym jest śmierć mózgowa. Stwierdził, że nie wymyślono jej po to, by pobierać narządy do transplantacji, jak sugerują niektórzy obrońcy życia. - Nieludzkie jest leczenie kogoś kto umarł. Jest to przedłużanie stresu rodziny, przedłużanie nadziei, której już nie ma - podsumował

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku po godz. 12.20.

bk/tj

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-07-18 16:29 Zgłoś
Prof Chmura łatwo sądzi, mimo, że żadnego z zarzutów nie potwierdza prof. Chazan, bowiem wypełnił wszystkie procedury, do jakich był zobligowany. Zanim sąd nie zdecyduje, czy to postępowanie zasadne, czy zwykła nagonka, profesor zasługujący na swój tytuł nie powinien bawić się w sędziego. Jak się okazuje, są rozgrzani sędziowie, są i rozgrzani medycy, którzy naplują tam, gdzie im się każe.

Czytaj także

Prof. Bogdan Chazan: zabijanie innego człowieka nie jest domeną medycyny

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 17:29
Dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie uważa, że czasami prawo stanowione jest niewłaściwe i trzeba mu się sprzeciwić. Prof. Chazan po odmowie zabiegu aborcji nie wskazał pacjentce innego lekarza, który taki zabieg mógłby przeprowadzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: ponad połowa Polaków sprzeciwia się klauzuli sumienia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 17:30
Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że lekarz nie może, powołując się na własne sumienie, odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży w sytuacji, gdy prawo na to zezwala - wynika z badania CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Chazan złamał prawo? Lewica: musi odejść

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:11
Zakończyła się kontrola w szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie, którą prowadził krajowy konsultant ds. ginekologii w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu aborcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje dziecko pacjentki prof. Bogdana Chazana. Matka chce odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 12:59
W środę wieczorem w warszawskim Szpitalu Bielańskim zmarło dziecko kobiety, której prof. Chazan odmówił aborcji. Poinformował o tym TVN, do którego napisał pełnomocnik matki dziecka mecenas Marcin Dubieniecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: encyklika w domu, encyklopedia w pracy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 13:41
Jak podkreśla Bartosz Arłukowicz, najważniejsze jest, by w szpitalu było przestrzegane prawo, a ono precyzyjnie mówi, pod jakimi warunkami można korzystać z klauzuli sumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł 17-letni Kamil. Rodzina i znajomi walczyli do końca

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 12:11
Chłopiec trafił do szpitala po wypadku samochodowym. Lekarze stwierdzili śmierć mózgu. Matka i przyjaciele uważali jednak, że Kamil ma szanse na przeżycie i walczyli o to, by lekarze nie odłączali go od respiratora. 17-latek zmarł we wtorek rano w szpitalu T. Marciniaka.
rozwiń zwiń