75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pojednanie jeszcze się nie dokonało

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 13:28
- Proces zaczął się kilkadziesiąt lat temu, ale nie został dokończony. Co jakiś czas wybuchają polsko-niemieckie spory o historię. W niemieckich mediach pojawiają się np. filmy, które oburzają Polaków - mówił w radiowej Jedynce prof. Paweł Machcewicz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Audio
  • Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Paweł Machcewicz o polsko-niemieckim pojednaniu (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Przedpremierowy pokaz spektaklu filmowo-multimedialnego pt.:Wybuch, według pomysłu Andrzeja Wajdy
Przedpremierowy pokaz spektaklu filmowo-multimedialnego pt.:"Wybuch", według pomysłu Andrzeja WajdyFoto: PAP/Piotr Wittman

Pojednaniu ma też służyć multimedialny spektakl "Wybuch", który z okazji rocznicy organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zostanie on pokazany wewnątrz nieczynnego zbiornika na gaz znajdującego się w centrum miasta, w  sąsiedztwie terenu, na którym trwa budowa Muzeum. W jego premierze wezmą udział prezydenci Polski Bronisław Komorowski oraz Niemiec Joachim Gauck. - Ma to szczególną wymowę polityczną i moralną. Prezydent Niemiec obejrzy spektakl w mieście, w którym wojna się zaczęła - powiedział prof. Paweł Machcewicz.

Gość radiowej Jedynki tłumaczył, że prezydent Niemiec jest bardzo wyczulony na historię. - Wynika to pewnie z tego, że sam doświadczył dyktatury komunistycznej jako pastor w NRD. Wykonał również szereg gestów,  m.in. otwierając w Berlinie wystawę o Powstaniu Warszawskim,  które pokazały jego uwrażliwienie na polską historię. Ważne jest, żeby dzięki takim gestom również przeciętny Niemiec więcej się dowiadywał - stwierdził dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

75. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września w radiowej Jedynce >>>

Na spektakl przygotowany z wykorzystaniem techniki 3D, złożą się m.in. unikatowe zdjęcia i filmy pochodzące ze zbiorów muzeum oraz fragmenty filmów Andrzeja Wajdy "Katyń" i "Lotna". W tym drugim reżyser przedstawił m.in. scenę ataku niemieckich samolotów na kolumnę polskich uchodźców. - To doświadczenie stało się udziałem tysięcy ludzi na polskich drogach we wrześniu 1939 roku - mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Prof. Machcewicz tłumaczył, że pomysł na widowisko narodziło się podczas rozmów z reżyserem Andrzejem Wajdą, który współpracuje z muzeum. Był m.in. członkiem jury w konkursie na scenografię wystawy głównej. - Inspirował nas w myśleniu o historii obrazami i filmami. W dużej mierze nasze muzeum dzięki niemu nabiera rozmachu filmowego. Zaczynamy postrzegać wojnę oczyma Andrzej Wajdy - przyznał  gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>

Trwający około 20 minut spektakl "Wybuch" prezentowany będzie co godzinę od rana do wieczora w poniedziałek i wtorek 1 i 2 września. Jedynie w poniedziałek po godz. 17, podczas wizyty prezydentów Polski i Niemiec spektakl nie będzie dostępny. Wstęp jest bezpłatny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj/ag

>>>Zapis całej rozmowy z prof. Machcewiczem

Czytaj także

"Polacy wymazani": Wolne Miasto Gdańsk i jego niezwykli bohaterowie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:55
Muzeum Historii Miasta Gdańska wraz ze stołecznym Domem Spotkań z Historią przygotowują wystawę "Polacy wymazani". Będzie ją można oglądać od 2 września przy Krakowskim Przedmieściu 32 w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie zapamiętane. Trudności życia codziennego w czasie okupacji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 08:34
II wojna światowa była tragiczna nie tylko dla tych, którzy walczyli na froncie, ale także dla ludności cywilnej, która próbowała przeżyć w tych trudnych czasach. O życiu w Generalnej Guberni opowiadają w radiowej Jedynce m.in. świadkowie tych wydarzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieluń i Westerplatte. Tam rozpoczęła się wojna totalna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 09:47
Uważa się, że od ataku na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Jednak 1 września 1939 roku o godz. 4.40 pierwsze bomby spadły na szpital w 23-tysięcznym Wieluniu położonym w województwie łódzkim.
rozwiń zwiń