X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pojednanie jeszcze się nie dokonało

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 13:28
- Proces zaczął się kilkadziesiąt lat temu, ale nie został dokończony. Co jakiś czas wybuchają polsko-niemieckie spory o historię. W niemieckich mediach pojawiają się np. filmy, które oburzają Polaków - mówił w radiowej Jedynce prof. Paweł Machcewicz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Audio
  • Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Paweł Machcewicz o polsko-niemieckim pojednaniu (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Przedpremierowy pokaz spektaklu filmowo-multimedialnego pt.:Wybuch, według pomysłu Andrzeja Wajdy
Przedpremierowy pokaz spektaklu filmowo-multimedialnego pt.:"Wybuch", według pomysłu Andrzeja WajdyFoto: PAP/Piotr Wittman

Pojednaniu ma też służyć multimedialny spektakl "Wybuch", który z okazji rocznicy organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zostanie on pokazany wewnątrz nieczynnego zbiornika na gaz znajdującego się w centrum miasta, w  sąsiedztwie terenu, na którym trwa budowa Muzeum. W jego premierze wezmą udział prezydenci Polski Bronisław Komorowski oraz Niemiec Joachim Gauck. - Ma to szczególną wymowę polityczną i moralną. Prezydent Niemiec obejrzy spektakl w mieście, w którym wojna się zaczęła - powiedział prof. Paweł Machcewicz.

Gość radiowej Jedynki tłumaczył, że prezydent Niemiec jest bardzo wyczulony na historię. - Wynika to pewnie z tego, że sam doświadczył dyktatury komunistycznej jako pastor w NRD. Wykonał również szereg gestów,  m.in. otwierając w Berlinie wystawę o Powstaniu Warszawskim,  które pokazały jego uwrażliwienie na polską historię. Ważne jest, żeby dzięki takim gestom również przeciętny Niemiec więcej się dowiadywał - stwierdził dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

75. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września w radiowej Jedynce >>>

Na spektakl przygotowany z wykorzystaniem techniki 3D, złożą się m.in. unikatowe zdjęcia i filmy pochodzące ze zbiorów muzeum oraz fragmenty filmów Andrzeja Wajdy "Katyń" i "Lotna". W tym drugim reżyser przedstawił m.in. scenę ataku niemieckich samolotów na kolumnę polskich uchodźców. - To doświadczenie stało się udziałem tysięcy ludzi na polskich drogach we wrześniu 1939 roku - mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Prof. Machcewicz tłumaczył, że pomysł na widowisko narodziło się podczas rozmów z reżyserem Andrzejem Wajdą, który współpracuje z muzeum. Był m.in. członkiem jury w konkursie na scenografię wystawy głównej. - Inspirował nas w myśleniu o historii obrazami i filmami. W dużej mierze nasze muzeum dzięki niemu nabiera rozmachu filmowego. Zaczynamy postrzegać wojnę oczyma Andrzej Wajdy - przyznał  gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>

Trwający około 20 minut spektakl "Wybuch" prezentowany będzie co godzinę od rana do wieczora w poniedziałek i wtorek 1 i 2 września. Jedynie w poniedziałek po godz. 17, podczas wizyty prezydentów Polski i Niemiec spektakl nie będzie dostępny. Wstęp jest bezpłatny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj/ag

>>>Zapis całej rozmowy z prof. Machcewiczem

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polacy wymazani": Wolne Miasto Gdańsk i jego niezwykli bohaterowie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:55
Muzeum Historii Miasta Gdańska wraz ze stołecznym Domem Spotkań z Historią przygotowują wystawę "Polacy wymazani". Będzie ją można oglądać od 2 września przy Krakowskim Przedmieściu 32 w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie zapamiętane. Trudności życia codziennego w czasie okupacji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 08:34
II wojna światowa była tragiczna nie tylko dla tych, którzy walczyli na froncie, ale także dla ludności cywilnej, która próbowała przeżyć w tych trudnych czasach. O życiu w Generalnej Guberni opowiadają w radiowej Jedynce m.in. świadkowie tych wydarzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieluń i Westerplatte. Tam rozpoczęła się wojna totalna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 09:47
Uważa się, że od ataku na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Jednak 1 września 1939 roku o godz. 4.40 pierwsze bomby spadły na szpital w 23-tysięcznym Wieluniu położonym w województwie łódzkim.
rozwiń zwiń