X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Główny ekonomista BGŻ: instytucje europejskie traktują Polskę jak naciągacza

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 12:28
- Przy okazji składania wniosków o rekompensaty dla rolników pojawiło się wiele problemów. Po pierwsze po stronie samych rolników mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której nie wszystkie wnioski były uczciwie wypełniane - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" w radiowej Jedynce Dariusz Winek.
Audio
  • Główny ekonomista BGŻ Dariusz Winek o unijnych rekompensatach dla rolników (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Główny ekonomista BGŻ: instytucje europejskie traktują Polskę jak naciągacza
Foto: OeilDeNuit /sxc.hu/cc

Eksperci z Komisji Europejskiej przedstawili nowe propozycje dotyczące wsparcia dla rolników, dotkniętych rosyjskim embargiem. Utrzymano stawki rekompensat, ale prawdopodobnie nie otrzyma ich część polskich rolników.

Nowy program ma być kontynuacją działań z 18 sierpnia, gdy odblokowano 125 mln euro na rekompensaty za wycofanie z rynku niektórych szybko psujących się owoców i warzyw. Kwotę oszacowano na podstawie wielkości eksportu do Rosji. Zawieszono jednak ten mechanizm, bo wstępne wnioski o rekompensaty przekroczyły poziom 125 mln euro, a niektóre budziły zastrzeżenia - dotyczyły wielkości produkcji kilka razy większej niż średni roczny eksport UE do Rosji. Ponad 85 proc. wniosków o wsparcie pochodziło z Polski i to ich - jak potwierdziła KE - dotyczyły wątpliwości.

<<<Unia wprowadza nowe zasady rekompensat dla rolników. Polacy ich nie dostaną?>>>

Główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej zwraca uwagę na chaos, który miał miejsce podczas procesu zbierania wniosków dotyczących rekompensat. - Ten pewnego rodzaju chaos organizacyjny na poziomie Komisji Europejskiej, może zbyt pochopne działania, a z drugiej strony brak właściwych rozporządzeń i niezbyt czytelne sprawdzanie na poziomie krajowym pokazują, że ten proces nie jest dobrze zorganizowany - ocenia Dariusz Winek.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że z Polski do KE napłynęły wnioski o rekompensaty za wycofanie z rynku 135 tys. ton ogórków, co odpowiada 408 procentom rocznego unijnego eksportu do Rosji. - Doszło do absurdów, które źle wyglądają wizerunkowo, bo oznacza to, że Polska jest traktowana przez instytucje europejskie jak naciągacz - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Zdaniem głównego ekonomisty BGŻ, teraz najważniejszy kierunek działań to poszukiwanie nowych rynku zbytu. - Nowych rynków eksportowych, takich które do tej pory były w mniejszym stopniu przez polskie przedsiębiorstwa penetrowane, jak Daleki Wschód, Kraje Arabskie, Afryka. To są takie dużo bardziej perspektywiczne rynki, na których należy znaleźć sobie miejsce - mówi Dariusz Winek.

- Jeżeli w ogóle możemy mówić o pozytywnym aspekcie tego, co się teraz dzieje w średnim i dłuższym okresie, to byłoby dobrze, gdyby udało się wykorzystać i skierować część większych środków nie na rekompensaty, tylko na promocję polskiego eksportu za granicą. Trzeba zwiększyć środki na wypychanie tych produktów na nowe rynki, zamiast je utylizować - ocenia gość "Z kraju i ze świata".

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku od godz. 12.20 do 13.00. Zapraszamy do słuchania.

(kh/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE wstrzymuje wparcie dla rolników dotkniętych embargiem. Powód: Polska. Sawicki się broni

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 10:55
Komisja Europejska nie doceniła skali problemu polskich rolników - podkreślał w "Poranku RDC" minister rolnictwa Marek Sawicki. Bruksela zawiesiła w środę wsparcie dla producentów warzyw i owoców dotkniętych rosyjskim embargiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sawicki pisze do Junckera: KE sama nie rozumie swoich zasad ws. rekompensat

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 14:02
Wstrzymanie przez KE przyjmowania powiadomień o zamiarze wycofania z rynku produktów rolnych objętych rosyjskim embargiem jest dowodem na brak zrozumienia zasad, które Komisja sama określiła - napisał minister rolnictwa Marek Sawicki w liście do szefa KE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia wprowadza nowe zasady rekompensat dla rolników. Polacy ich nie dostaną?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 10:20
Eksperci z Komisji Europejskiej przedstawili nowe propozycje dotyczące wsparcia dla rolników, dotkniętych rosyjskim embargiem. Utrzymano stawki rekompensat, ale prawdopodobnie nie otrzyma ich część polskich rolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki komentuje nowe propozycje KE dotyczące wsparcia dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 12:00
Nowe propozycje Komisji Europejskiej dotyczące wsparcia rolników, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiego embarga na żywność, są kontynuacją wcześniejszych działań KE - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.
rozwiń zwiń