X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienia Stanisława Cioska. "Ta książka ma zbliżać narody"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 13:24
W książce "Wspomnienia (niekoniecznie) dyplomatyczne" Stanisław Ciosek zdradza m.in. kulisy upadku systemu komunistycznego i powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Dużą część wspomnień stanowi opowieść o naszym wschodnim sąsiedzie, o transformacji Związku Radzieckiego w Rosję i o mentalności jej obywateli.
Audio
  • Stanisław Ciosek o pracy ambasadora w Rosji i książce "Wspomnienia (niekoniecznie) dyplomatyczne" (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Ewa Charitonow i Jan Osiecki o kulisach powstania książki "Wspomnienia (niekoniecznie) dyplomatyczne" (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Stanisław Ciosek
Stanisław CiosekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Krótko po tym, jak w 1989 roku Stanisław Ciosek został nominowany przez rząd Tadeusza Mazowieckiego ambasadorem Polski w ZSRR, władzę w tym kraju objął Michaił Gorbaczow. - Uważam, że polskie przemiany odegrały ogromną rolę w tym, że Związek Radziecki odrzucił stary, zmurszały system, że odważono się na taki krok. Z drugiej strony, gdyby nie było Gorbaczowa z jego chęcią zmian, to i Polska nie miałaby szans, to był układ sprzężony. My niemalże modliliśmy się, mimo całego ateizmu partyjnego, o zdrowie Gorbaczowa - wspomina Stanisław Ciosek w radiowej Jedynce. Polski eksperyment rosyjscy delegaci obserwowali z kamiennymi twarzami.

Gość magazynu "Z kraju i ze świata" jako jedyny dyplomata poznał w 1991 roku, na kilka tygodni przed tak zwanym puczem Janajewa, szczegóły przewrotu od jego… organizatora. Mocno niedysponowany wiceprezydent ZSRR, który planował przejęcie władzy przez "twardogłowych" liderów KPZR, nie zadawał siebie sprawy, że rozmawia nie z dawnym towarzyszem z organizacji młodzieżowej lecz z ambasadorem niezależnego kraju. Do Warszawy dotarło ostrzeżenie. - Gdyby ten pucz zdarzył się dwa lata wcześniej, nie rozmawiałbym tutaj z panem, zapłacilibyśmy ogromną cenę. W 1991 roku był parodią - wspomina Ciosek.

Podobnych smaczków współautorzy książki Ewa Charitonow i Jan Osiecki usłyszeli od dyplomaty więcej. - Jest m.in. wyjaśniona słynna sprawa "goleni prawej" Aleksandra Kwaśniewskiego, są tajniki kuchni dyplomatycznej, jest opowieść o tym w jaki sposób w ambasadzie z łapanki chwytano kucharza. Niemniej jednak biografia to chyba zbyt wielkie słowo dla tej pozycji. Jest to książka, która ma generalnie zbliżać narody; pokazuje nasze wady i ich, nasze zalety, ich również - uważa Charitonow.
Jak Stanisław Ciosek ocenia bieżącą politykę Rosji wobec Ukrainy? Zapraszamy do wysłuchania rozmów z autorami książki "Wspomnienia (niekoniecznie) dyplomatyczne", które przeprowadzili Katarzyna Pilarska i Grzegorz Ślubowski.

(mat. wyd. Prószyński i S-ka/Jedynka/asz,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Ciosek: Ukraina nie jest do niczego potrzebna Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 23:34
- Nie zgadzam się głęboko z tym, że dla mocarstwowości Rosja Ukraina ma jakieś szczególne znaczenie. To szalona teoria, która swymi początkami sięga Katarzyny Wielkiej. A mianowicie, że Rosja musi opierać się o Karpaty - mówił w Jedynce były ambasador Polski w Moskwie.
rozwiń zwiń