Były ratownik górniczy: zagrożenie metanem rośnie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 15:30
- Obecnie około 80 procent węgla wydobywa się z pokładów silnie metanowych – mówił w Jedynce Jerzy Markowski, były górnik. Były wiceminister przemysłu i handlu nie wyklucza na razie żadnych przyczyn tragedii w kopalni Mysłowice-Wesoła.
Audio
  • Jerzy Markowski, b. wiceminister przemysłu i handlu, o tragicznej katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Kopalnia Węgla Kamiennego Wesoła w Mysłowicach. Doszło do niej wieczorem do zapalenia i być może wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników. 26 górników przebywa w szpitalach
Kopalnia Węgla Kamiennego "Wesoła" w Mysłowicach. Doszło do niej wieczorem do zapalenia i być może wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników. 26 górników przebywa w szpitalach Foto: PAP/Andrzej Grygiel.

W poniedziałek wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do zapalenia i - prawdopodobnie - wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników, 36 wyjechało na powierzchnię, ogółem 29 trafiło do szpitali. 26 górników we wtorek rano przebywało tam nadal, wśród nich 18 w stanie ciężkim.

Jeden z dzienników cytuje emerytowanego górnika z kopalni, w której doszło do katastrofy. Mężczyzna mówi, że w kopalni pożar był od piątku – koledzy mieli mu mówić jeszcze w piątek, że miano zatamować ścianę. Twierdzi, że ktoś tego nie dopilnował. Są i inne głosy potwierdzające, że już od piątku w kopalni było zagrożenie.

Groźny wypadek w kopalni. Na miejsce uda się Ewa Kopacz >>>

- Zagrożenie metanowe w tej kopalni jest od samego jej powstania – powiedział w Jedynce Jerzy Markowski, b. wiceminister przemysłu i handlu. Przypomniał, że 20 lat temu zginęło tam 20 górników, w wyniku zapalenia metanu – gość Jedynki uczestniczył wtedy w akcji ratowniczej.

Jerzy Markowski stwierdził, że okoliczności musi ustalić komisji, okręgowy urząd górniczy. Sprawdzone będą czujniki, systemy dyspozytorskie, zachowanie wobec ew. sygnalizowanych zagrożeń. Na razie trudno stwierdzić, co było przyczyną tragedii. Sam jednak nie wyklucza żadnej z wersji - dodał, że nieraz można spotkać się z niekompetencją.

Od 1990 do 2013 roku w polskich kopalniach węgla było ponad 40 wybuchów i pożarów metanu – przy czym 88 osób zginęło, 117 zostało ciężko rannych.

Jerzy Markowski mówił, że zagrożenie metanem rośnie – obecnie około 80 procent węgla wydobywa się z pokładów silnie metanowych. Dodał, że zagrożenie narasta z głębokością. Polskie górnictwo ma różne formy przeciwdziałania temu zagrożeniu – są systemy badające stężenie śmiercionośnego gazu, jest obowiązek wysysania metanu z pokładów węgla w niektórych okolicznościach.

Jeden górnik wciąż pozostaje pod ziemią w kopalni Mysłowice-Wesołą. Markowski mówił, że z opowiadań wynika, iż doszło do pożaru, a nie do wybuchu, który niszczy wszystko wokół, również ludzi.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

agkm/asz

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: polskie górnictwo będzie przez PiS wspierane

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 09:15
- Mogę zapewnić wszystkich, którzy pracują ciężko w górnictwie, że górnictwo polskie, przez rząd PiS, będzie traktowane w sposób specyficzny i specjalny tak, żeby uratować cały ten sektor gospodarki - mówi w "Salonie politycznym Trójki" Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyszkiewicz: węgiel pomaga uniezależnić się od Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:10
Sytuacja górnictwa jest tragiczna - oceniła w radiowej Jedynce wiceprezes PiS Beata Szydło. Robert Tyszkiewicz (PO) mówił, że w sprawie węgla trzeba działać na poziomie unijnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Exposé premier Ewy Kopacz. Eksperci: bardziej socjalne niż gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 10:23
Dużo obietnic było w exposé premier Ewy Kopacz. Jak już niektórzy policzyli 29. Mowa była m.in. o zwiększeniu nakładów na budowę żłobków z 50 do 100 mln zł, o urlopach rodzicielskich dla wszystkich, łącznie z bezrobotnymi i studentami. Pani premier nie powiedziała, ile to będzie w sumie kosztować, a minister finansów zapewnia, że na wszystko wystarczy, i że wszystkie te wydatki zostały uwzględnione w projekcie budżetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm rozpoczął prace nad zmianą Prawa energetycznego. Mają uratować polskie górnictwo

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 13:40
Sejm rozpoczął prace nad drugą z trzech ustaw mających chronić sektor górniczy przed nieuczciwą konkurencją. W nadzwyczajnej komisji do spraw energetyki i surowców energetycznych odbyło się pierwsze czytanie zmiany Prawa energetycznego. Projekt przewiduje wprowadzenie koncesji na sprzedaż węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa w kopalni Mysłowice-Wesoła

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 23:50
Prawdopodobnie nastapił wybuch, albo wypalenie metanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek w kopalni. Ratownicy schodzą pod ziemię. "Zawsze idziemy po żywego"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 12:30
Ratownicy górniczy schodzą do rejonu, w którym powinien znajdować się poszukiwany górnik w kopalni Mysłowice-Wesoła. Do wyrobisk wchodzić będą po jednym zastępie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek w Kopalni Mysłowice-Wesoła. "Brak przestrzegania procedur"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 12:20
- Kopalnie nie oszczędzają na wydatkach związanych z bezpieczeństwem. Gorzej wygląda sytuacja z przestrzeganiem procedur – ocenia Karolina Baca - Pogorzelska dziennikarka prowadząca blog internetowy Górnictwo 2.0.
rozwiń zwiń