X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obniżenie stóp procentowych. Gomułka: zostało to wymuszone przez rynek

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:54
– To będzie trochę stymulować wzrost gospodarczy – Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club oceniał w "Z kraju i ze świata" decyzję Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych.
Audio
  • Stanisław Gomułka o obniżeniu stóp procentowych/IAR
Główny ekonomista Business Centre Club Stanisław Gomułka
Główny ekonomista Business Centre Club Stanisław GomułkaFoto: BCC

W radiowej Jedynce mówił, że należało to zrobić od dłuższego czasu, tym bardziej, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do obniżenia rynkowych stóp procentowych – w szczególności stopy WIBOR, która jest używana przez banki komercyjne, jako podstawa do decydowania o oprocentowaniu kredytów. To, zdaniem Stanisława Gomułki pokazuje, że decyzja ta została "prawie wymuszona przez rynek”.
Ekonomista mówił, że gdy zaciągamy kredyt mieszkaniowy, który będziemy spłacać przez wiele lat, to musimy brać pod uwagę nie tylko bieżące stopy procentowe, ale także przyszłe.
- W przypadków dwóch kredytów: mieszkaniowych i inwestycyjnych, wpływ stóp procentowych na popyt jest niewielki. Faktem jest jednak, że bieżące koszty obsługi długu maleją, w związku z tym można przeznaczyć trochę więcej pieniędzy na inne potrzeby. To ma jakiś dodatni wpływ na popyt krajowy, co oznacza, że będzie trochę stymulować wzrost gospodarczy, ale nie należy przesadzać z ich wpływem – tłumaczył.
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.
pp/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

RPP obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu. Kto na tym zyska?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 18:21
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopę referencyjną o 50 pb, wynosić będzie ona od czwartku 2,00 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Większość ekonomistów prognozowała nieco mniejszą obniżkę - o ćwierć punktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: stopy procentowe powinny zostać obniżone do zera

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:42
W polskiej polityce monetarnej potrzebna jest rewolucja, Rada Polityki Pieniężnej powinna mieć szerszy mandat i zdecydowanie obniżyć stopę procentowe, nawet do zera - uważa ekonomista dr Andrzej Polaczkiewicz, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP: stopy procentowe w dół. Oprocentowanie kredytów również

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 17:09
W przypadku tej decyzji Rady Polityki Pieniężnej podkreślić trzeba liczbę mnogą – stopy. Bo mocno spada nie tylko stopa referencyjna: z 2,5 do 2 proc., ale i lombardowa: z 4 do 3 proc. Obniżka tej ostatniej przełoży się na zdecydowany spadek maksymalnego oprocentowania kredytów konsumenckich – z 16 do 12 proc. Istnieje jednak obawa, że przy tym niższym maksymalnym oprocentowaniu, banki będą mniej chętnie pożyczały pieniądze klientom.
rozwiń zwiń