X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mniejszość śląska w Polsce? Nie mylić z "zakamuflowaną opcją niemiecką"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 14:32
- Jesteśmy Ślązakami. Rzeczą wtórną jest czy polsko-, śląsko-, czy niemieckojęzycznymi - przekonywał w Jedynce prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego.
Audio
  • Prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego uznania Ślązaków za mniejszość etniczną (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Pod projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach Ślązacy zebrali 140 tys. podpisów
Pod projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach Ślązacy zebrali 140 tys. podpisówFoto: PAP/Marek Zimny

W czwartek 9 października po raz pierwszy czytany jest obywatelski projekt dotyczący uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Projekt zmian ustawy o mniejszościach złożyły śląskie organizacje. Nowelizacja ustawy o mniejszościach ma także uznać gwarę śląską za język regionalny.

Prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego, który reprezentuje wnioskodawców tłumaczył w Jedynce, że siła projektu tkwi również w 140 tys. podpisów, które się pod nim znalazły. - Powinien zostać zauważony - powiedział w magazynie "Z kraju i ze świata".

Literaturoznawca przypomniał, że w Polsce są cztery mniejszości etniczne. - Jeśli Ślązacy zostaliby uznani za kolejną, to byliby największa mniejszością, ale nadal mniejszością. Nawet w województwach śląskim i opolskim - powiedział. Jego zdaniem, uznanie mniejszości śląskiej Polsce by nie zaszkodziło . Byłby to również gest wobec obywateli. - Projekt obywatelski jest prośbą, pokornym gestem o uznanie - dodał.

Gość Jedynki tłumaczył, że język śląski rozwija się. - Powstają nie tylko tradycyjne piosenki czy przekłady arcydzieł literatury światowej, ale również oryginalne dzieła po śląsku. To niezwykły czas. Mamy do czynienia z erupcją talentów - tłumaczył w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską. Jak podkreślił, w krajach UE języki i tożsamości regionalne znajdują się pod ochroną. Jego zdaniem, uznanie gwary śląskiej mogłoby mieć przełożenie na np. nauczanie w szkołach. - Dzieci chcą się uczyć śląskiego. Wynoszą go z domów i podwórek. Byłoby dobrze, gdyby ranga tego języka mogła też dosięgnąć szkół i uniwersytetów - wyjaśnił gość Jedynki.

Przyznał również, że uznanie mniejszości śląskiej wiąże się z korzyściami finansowymi. Można by starać się np. o unijne fundusze. - Lepiej być czymś legalnym niż nielegalnym - podsumował prof. Kadłubek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ślązacy: nasza autonomia nie oznacza secesji

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 20:14
Sąd Najwyższy cofnął zgodę na rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Uzasadniając decyzję sędzia stwierdził, że "nie można zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje". Szef organizacji jest zdziwiony tą argumentacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślązacy mniejszością narodową? Podpisy w tej sprawie trafiły do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:38
Przedstawiciele kilkunastu śląskich stowarzyszeń złożyli w Sejmie 140 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślązacy mniejszością etniczną? Ważny projekt w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 18:57
Uznanie śląskiej mniejszości etnicznej zakłada projekt zmian w ustawie o mniejszościach, którego pierwsze czytanie odbędzie się w czwartek w Sejmie. Na ten temat dyskutowali w radiowej Trójce Piotr Chmielowski i Grzegorz Tobiszowski.
rozwiń zwiń