Dyrektor Jedynki pomysłodawcą sztafety Biegiem na Majdan

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 16:31
W listopadzie Ukraińcy będą obchodzili rocznicę utworzenia Majdanu i 10 rocznicę pomarańczowej rewolucji. Z tej okazji odbędzie się niezwykła sztafeta - Bieg na Majdan, w którym udział wezmą dziennikarze wielu redakcji, nie tylko z Polski.
Audio
  • Kamil Dąbrowa i Piotr Pacewicz o Biegu na Majdan (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Dyrektor radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa jest pomysłodawcą Biegu na Majdan
Dyrektor radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa jest pomysłodawcą Biegu na MajdanFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Pomysłodawcą akcji jest Kamil Dąbrowa, dyrektor radiowej Jedynki. - Chcemy dać Ukraińcom nadzieję i siłę. Podziękować im za to, co już zrobili, jeżeli chodzi o przemiany demokratyczne. Nie wszystko idzie łatwo, ale chcemy pokazać, że warto - mówił Dąbrowa w magazynie "Z kraju i ze świata".
Piotr Pacewicz z "Gazety Wyborczej" podkreśla, że dla władz ukraińskich bieg będzie istotnym wydarzeniem. Pozwala nagłośnić sprawę Ukrainy, bo opinia publiczna w Europie już jakby trochę zapomniała o wojnie, która toczy się na wschodzie tego kraju. - Na to właśnie liczy Putin - mówi dziennikarz. Zwraca uwagę, że do inicjatywy z entuzjazmem podeszli ludzie z Majdanu i władze w Kijowie, choć na co dzień oba te środowiska z trudem się dogadują. Do biegu najprawdopodobniej dołączą mieszkańcy ukraińskiej stolicy.

Kamil
Kamil Dąbrowa (P) i Piotr Pacewicz (L) fot. Wojciech Kusiński/PR

Kamil Dąbrowa zastrzega, że ze strony uczestników biegu nie ma zaangażowania politycznego. - Nie biegniemy tam z jakimś politycznym przesłaniem. Nikogo nie chcemy wspierać - zastrzega dyrektor. 
Sztafeta wystartuje 18 listopada, do pokonania ma 800 kilometrów, bieg nie ustanie nawet w nocy. Biegacze nie boją się zimna i deszczu. Jedynie opady śniegu mogą pokrzyżować plany i uniemożliwić bieg.

Do 28 osób z różnych redakcji prasy, radia i telewizji dołączy dwójka chętnych wybrana spośród zgłoszeń mailowych.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj/asz

Czytaj także

Euromajdan laureatem Nagrody Lecha Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 13:17
- Decyzją Kapituły tegoroczna Nagroda Lecha Wałęsy stanowi uhonorowanie konsekwencji i determinacji tysięcy mieszkańców Ukrainy, którzy mimo świadomości podejmowanego ryzyka, otwarcie wyrazili swoje proeuropejskie i prodemokratyczne marzenia, rozpoczynając walkę o zmianę sytuacji społeczno-politycznej w swoim kraju - głosi komunikat Instytutu Lecha Wałęsy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: malarze sprzedadzą obrazy, by kupić żołnierzom protezy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 14:57
Kilkadziesiąt obrazów najbardziej znanych i najdroższych ukraińskich artystów trafi w najbliższą sobotę pod młotek. Charytatywna aukcja odbędzie się w Domu Ukraińskim w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Korzeniowski zaprasza na Bieg na Fali w Dolinie Charlotty

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 06:00
Pasją polskiego mistrza w chodzie stało się bieganie. W audycji "Cztery pory roku" udzielał porad zaczynającym swoją przygodę z tą aktywnością i zapraszał na Bieg na Fali w Dolinie Charlotty.
rozwiń zwiń