Adam Kwiatkowski: wybory nie powinny być dla PKW zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 13:40
- Mamy do czynienia z absolutną kompromitacją ze strony Państwowej Komisji Wyborczej. Z niedopilnowaniem kwestii zarówno proceduralnych jak i informatycznych - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" poseł PiS Adam Kwiatkowski.
Audio
  • Adam Kwiatkowski (PiS) o zamieszaniu wokół wyborów samorządowych oraz debacie Hanny Gronkiewicz-Waltz z Jackiem Sasinem (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Poseł PiS Adam Kwiatkowski i kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek Sasin
Poseł PiS Adam Kwiatkowski i kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek SasinFoto: PAP/Marcin Obara

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider SLD Leszek Miller zapowiedzieli inicjatywę zmierzającą do skrócenia kadencji samorządów w drodze ustawy. Taka ustawa - ich zdaniem - umożliwiłaby przeprowadzenie nowych wyborów.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Adam Kwiatkowski tłumaczy, że zdaniem Prawa i Sprawiedliwości trzeba skrócić kadencję samorządów i powtórzyć wybory, ponieważ "mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną". - Sytuacją, której ustawodawca nie przewidział, i w której organ odpowiedzialny za przeprowadzenie wyborów na całej linii zawiódł - ocenia gość radiowej Jedynki.

- W tym procesie muszą być dokonane zmiany, bo chyba nikt nie uwierzy w to, iż możemy tłumaczyć, że PKW jest zaskoczona tym, że właśnie odbywają się wybory - podkreśla szef sztabu wyborczego kandydata na prezydenta Warszawy Jacka Sasina.

Poseł PiS mówi, że wybory nie powinny być zaskoczeniem dla Państwowej Komisji Wyborczej i dodaje, że w jego opinii, "ci, którzy dzisiaj rządzą Polską uważają, że to jest kolejna sprawa, która przejdzie tak naprawdę niezauważona". - Można powiedzieć, że państwo zawiodło, dlatego należy przywrócić zaufanie obywateli do państwa - ocenia Adam Kwiatkowski.

- Liczymy na to, że swoje konstytucyjne uprawnienia będzie realizował prezydent, który ma inicjatywę ustawodawczą i powinien podjąć niezwłocznie konkretne działania - podkreśla gość audycji "Z kraju i ze świata".

Poseł zauważa także, że Jacek Sasin od dawna wzywał Hannę Gronkiewicz-Waltz do debaty. - Mówił, że tych debat powinno być kilka. Jacek Sasin chce żeby warszawiacy poznali jego wizję zarządzania miastem - zaznacza Adam Kwiatkowski i dodaje, że debata powinna dotyczyć problemów, którymi żyją warszawiacy.

- Do debaty dojdzie w ciągu najbliższych kilku dni. Rozmawiamy z Platformą Obywatelską, w składzie przedstawicieli sztabów, na temat tego jak ona powinna wyglądać i mam nadzieję, że w piątek będziemy mogli szczegółowo poinformować o tych detalach - informuje poseł PiS.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Kamila Terpiał-Szubartowicz

Gość: Adam Kwiatkowski (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 20.11.2014

Godzina emisji: 12.20

(kh/ag)

Czytaj także

Nadal nie ma pełnych wyników wyborów samorządowych. Nie wiadomo też, kiedy je poznamy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 13:48
Ze względu na awarię systemu informatycznego, głosy liczone są ręcznie. Sekretarz PKW i szef Krajowego Biura Wyborczego, Kazimierz Czaplicki podał się do dymisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucjonaliści: ustawowe skrócenie kadencji samorządów budzi wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 10:03
Inicjatywę zmierzającą do skrócenia kadencji samorządów w drodze ustawy zapowiedzieli w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider SLD Leszek Miller. Taka ustawa - ich zdaniem - umożliwiłaby przeprowadzenie nowych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory samorządowe. Trwa liczenie głosów do sejmików wojewódzkich

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 12:00
Znamy wyniki wyborów do sejmiku województwa opolskiego. W pozostałych regionach ciągle trwa liczenie głosów.
rozwiń zwiń