Ekspert: nominacja Tuska nie jest po myśli Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 13:12
Zdaniem Pawła Świebody, awans Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej nie podoba się Moskwie. - Rosja zrozumiała, że Tusk będzie się liczył w unijnej układance - mówił w Jedynce prezes Fundacji demosEUROPA .
Audio
  • Paweł Świeboda,prezes Fundacji demosEUROPA o wyzwaniach stojących przed nowym szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Od 1 grudnia  szefem Rady Europejskiej jest Donald Tusk
Od 1 grudnia szefem Rady Europejskiej jest Donald TuskFoto: EPA/OLIVIER HOSLET

Zdaniem Pawła Świebody, na szczególna uwagę zasługują komentarze, jakie ukazały się w rosyjskiej prasie dzień po objęciu przez byłego szefa polskiego rządu stanowiska w Brukseli. Dziennik "Kommiersant" sugeruje, że ta nominacja nie wpłynie pozytywnie na relacje Brukseli z Moskwą.
Według rosyjskiej gazety "jednym z projektów, na rzecz którego nowy szef Rady Europejskiej będzie mógł lobbować z Brukseli, stanie się zapewne tworzenie europejskiej unii energetycznej". - Konsolidacja europejskiej polityki w dziedzinie zakupu gazu, co Tusk zaproponował jeszcze wiosną, winna sprawić, że Unia Europejska stanie się mniej uzależniona od rosyjskich nośników energii - wskazuje "Kommiersant".

Gość Jedynki zauważył, że jeszcze latem, gdy tylko pojawiła się kandydatura Tuska media w Rosji neutralnie ją komentowały. -  Dziś widzimy więcej narzekań po stronie rosyjskiej. Rosja zrozumiała, że to ważna funkcja - tłumaczył prezes Fundacji demosEUROPA.

Zdaniem Świebody, wynika to z faktu, ze punkt ciężkości w sprawach kluczowych dla Moskwy przeniósł się na szczyty przywódców UE, którym będzie przewodniczyć Polak. Chodzi między innymi o ewentualne kolejne sankcje nakładane na Rosję. - Rosja zrozumiała, że Donald Tusk będzie się liczył, że to ważna osoba, a w związku z tym ta nominacja nie jest po ich myśli - dodał ekspert.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Paweł Świeboda,prezes Fundacji demosEUROPA

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 12.20

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cena ropy może spaść nawet do 30 dolarów za baryłkę

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 10:42
Ceny ropy cały czas spadają po czwartkowym szczycie organizacji OPEC, na którym producenci ropy naftowej nie zdecydowali się na obniżenie limitów dziennego wydobycia tego surowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk i Obama: sankcje wobec Rosji wciąż są w mocy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 06:44
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent USA Barack Obama wykluczyli złagodzenie restrykcji wobec Rosji do czasu wdrożenia przez Kreml porozumienia z Mińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media w Rosji o Tusku: nie wpłynie pozytywnie na relacje Moskwy z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 11:12
"Kommiersant" przywołuje niedawny wywiad Donalda Tuska , w którym mowa o tym, że Unia Europejska jest bliska myślenia o Rosji jako o "strategicznym problemie", nie partnerze.
rozwiń zwiń