X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dowódca sił NATO w Afganistanie: Polacy wykonali świetną robotę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 13:20
- Wielokrotnie miałem okazję pracować z Polakami w Ghazni. Chcę podziękować za to, co zrobili - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia dowódca sił NATO w Afganistanie generał John Campbell.
Audio
  • Gen. John Campbell o udziale Polaków w misji w Afganistanie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Zdaniem gen. Johna Campbella, polscy żołnierze wnieśli wielki wkład w misję ISAF
Zdaniem gen. Johna Campbella, polscy żołnierze wnieśli wielki wkład w misję ISAFFoto: SSG Sean K. Harp/Wikipedia/Public Domain

Generał, który ma zakończyć misję ISAF i rozpocząć w styczniu nową, mniejszą, twierdzi, że przez ostatnich 13 lat w Afganistanie wiele rzeczy zmieniło się na lepsze. Dodaje, że polscy żołnierze w bardzo widoczny sposób pomogli Afgańczykom. W czwartek w bazie Bagram oficjalnie zakończyła się polska misja ISAF.

Campbell przypomniał, że Polska jest w Afganistanie od 2002 roku i wniosła wielki wkład w misję ISAF. - Około 44 żołnierzy zapłaciło najwyższą cenę i nie możemy o tym zapominać. Nie możemy także zapomnieć o poświęceniu rodzin tych żołnierzy. Polacy mogą być dumni ze swoich żołnierzy i jestem pewien, że będą dumni z tych 150 osób, którzy przyjadą na nową misję - powiedział generał.

Dowódca sił NATO w Afganistanie wyraził wdzięczność, że Polska zgodziła się wysłać żołnierzy na nową misję. - Myślę, że Polacy powinni wiedzieć, że ich żołnierze dają Afgańczykom szansę na lepszą przyszłość. Wszyscy mamy nadzieję, że uda nam się pomóc w ustabilizowaniu Afganistanu, w zaprowadzeniu pokoju. Afgańczycy chcą tego samego, co Amerykanie czy Polacy - chcą dachu nad głową, dzieci uczących się w szkołach i pracy, by utrzymać rodzinę. Polacy pomogli w ostatnich latach to uświadomić - mówił amerykański dowódca w rozmowie z Wojciechem Cegielskim.

"Aktualności Radiowej Jedynki" ze studia w Afganistanie - słuchaj przez cały dzień >>>


Dowódca
Dowódca wojsk NATO w Afganistanie, generał John Campbell. Fot. płk Marcin Walczak, HQ ISAF

John Campbell podkreślił, że przez ostatnich 13 lat Afganistan zmienił się na lepsze. Średnia długość życia wzrosła z 43 do 62 lat, spadły umieralność noworodków i analfabetyzm, jest większy dostęp do opieki zdrowotnej. - Nie udałoby się to bez zapewnienia bezpieczeństwa, a Polska odegrała w tym ogromną rolę - dodał. Zauważył również, że podczas misji ISAF były ciężkie chwile. Jego zdaniem, można było osiągnąć znacznie więcej, gdyby miejscowe władze ściśle współpracowały z wojskami sojuszniczymi.

Afgańczycy rozczarowani Zachodem. Zawiódł ich oczekiwania >>>

John Campbell jest jednak optymistą jeśli chodzi o przyszłość Afganistanu. - Jestem naprawdę podekscytowany, a nie pamiętam, bym kiedykolwiek w Afganistanie używał słowa "ekscytacja". Ale teraz jestem. Wielokrotnie spotykałem się z prezydentem Afganistanu, doktorem Abdullahem. Za każdym razem wychodzę z tych spotkań z poczuciem, że oni rozumieją, jak ważna jest dalsza współpraca. Oni są też bardzo nam wdzięczni, czego wcześniej nie słyszeliśmy. Myślę, że zarówno Polacy jak i Amerykanie jeszcze nie do końca widzą, jak wiele dobrego jest w Afganistanie. Wszyscy powinniśmy być wdzięczni żołnierzom, bo to częściowo ich zasługa - podsumował John Campbell.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Wojciech Cegielski

Gość: gen. John Campbell, dowódca sił NATO w Afganistanie

Data emisji: 4.12.2014

Godzina emisji: 12.20

tj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Koziej: Afganistan jest czarną dziurą bezpieczeństwa narodowego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 08:14
Polscy żołnierze kończą misję ISAF w Afganistanie. - Byliśmy tam nie dla własnych interesów, ale dla interesów NATO – tłumaczył w "Sygnałach dnia" szef BBN gen. Stanisław Koziej.
rozwiń zwiń