X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleś Bialacki: stolicą Łukaszenki jest Moskwa, a niestety nie Mińsk

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 13:46
Białoruś setki lat znajdowała się w europejskim obszarze cywilizacyjnym. Kierunek zachodni wydaje się zdeterminowany przez naszą historyczną przeszłość, przez nasze położenie - tak mówił Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka.
Audio
  • Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka: stolicą Łukaszenki jest Moskwa (Z kraju i ze świata/ Jedynka)
Aleś Białacki
Aleś BiałackiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Aleś Bialacki powiedział, że Białoruś znajduje się pomiędzy Rosją i Unią Europejską i będzie musiała wcześniej czy później dokonać wyboru. Białoruski obrońca praw człowieka podkreślił, że setki lat Białoruś znajdowała się w europejskim obszarze cywilizacyjnym. - 600 lat żyliśmy z Polakami w jednym państwie, nie było granic, wiz, barier. Kierunek zachodni wydaje się zdeterminowany przez naszą historyczną przeszłość, przez nasze położenie - mówił Aleś Bialacki.

Obrońca praw człowieka zaznaczył, że rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenka uzależnił siebie i jednocześnie swój kraj od Rosji w sferze gospodarczej, politycznej, a także wojskowej. Opozycjonista podkreślił, że wschodni kierunek polityki Łukaszenki był zdeterminowany przez jego sowiecką mentalność i wychowanie. - To sowiecki, autorytarny polityk. Dla niego stolicą jest Moskwa, a nie Bruksela i niestety nie Mińsk - mówił obrońca praw człowieka. - A swoją politykę buduje na prosowieckich nastrojach części białoruskiego społeczeństwa - dodał Aleś Bialacki.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że na Białorusi już od dawna nie odbywają się rzeczywiste wybory. - To co nazywa się "wyborami" to raczej swego rodzaju show. Wyniki są fałszowane w zupełności przez władze. Ogłaszają te liczby, jakie im się podobają - ale nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - powiedział.

Obrońca praw człowieka pytany o to, czy opozycja zdoła w tej kampanii wyłonić jednego wspólnego kandydata, powiedział, że jeśli byłby to klucz do rozwiązania sytuacji, wtedy nie byłoby z tym problemu. Jednak w obecnej sytuacji, nie ma znaczenia, czy ich jest dwóch, czy trzech - bo na Białorusi nie można mówić nawet o rzeczywistej kampanii wyborczej.

Aleś Bialacki tłumaczył, że w związku z tzw. wyborami można jedynie liczyć na aktywizację społeczeństwa, na to, że opozycja przedstawi swoje poglądy, jednak nie można mieć żadnych złudzeń co do mechanizmu wyborów.

Gość Jedynki zaproponował, że trzeba odchodzić od wyborczego cyklu oceny sytuacji na Białorusi. Społeczeństwo obywatelskie powinno budować swoją aktywność według swojego kalendarza, niezależnego od tego, który narzucają mu władze - mówił Aleś Bialacki.

Obrońca praw człowieka powiedział, że sytuacja praw człowieka na Białorusi nie poprawia się. Niemal codziennie są procesy administracyjne przeciw dziennikarzom, aktywistom młodzieżowym, sprawy związane z rozpowszechnianiem (alternatywnej) informacji. Aleś Bialacki dodał, że duży wpływ na sytuację ma konflikt na Ukrainie. Prognozuje, że m.in. ze względu na niego reżim autorytarny na Białorusi będzie jeszcze bardziej ograniczał prawa obywatelskie. Bialacki uważa, że trzeba aktywizować społeczeństwo, bo Białorusini powinni umieć walczyć o swoje prawa - nie powinno to być domeną jedynie organizacji międzynarodowych i obrońców praw człowieka.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata
Prowadził: Zuzanna Dąbrowska
Gość: Aleś Bialacki - białoruski obrońca praw człowieka
Data emisji: 11.12.2014
Godzina emisji: 12.40

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz Wiktar Marcinowicz: chcemy odzyskać utracony język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 23:00
Białorusi nie ma i nikt o niej nie pamięta - na jej obszarze jest sojusznicze państwo Rosji i Chin. To fabuła książki Wiktora Marcinowicza, której prezentację przerwały służby białoruskie w Grodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki odebrał nagrodę dla obrońców praw i wolności im. Pawła Włodkowica

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 06:22
Białoruski więzień polityczny, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki otrzymał w tym roku nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica i medal Senatu RP
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nagrody za literaturę w więzieniu. Sześciu nagrodzonych, w tym Bialacki, Chalip, Daszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 06:25
W Mińsku wręczono nagrody w konkursie na najlepszy utwór literacki napisany w więzieniu. Był on organizowany przez białoruski PEN Club i rozgłośnię Radio Swaboda po raz drugi.
rozwiń zwiń