X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzeczy znalezione będzie przejmował powiat?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 13:56
- Do tej pory nie było kompleksowej ustawy o rzeczach znalezionych, więc nie było wiadomo, jak z nimi postępować - mówi Dorota Rutkowska (PO).
Audio
  • Dorota Rutkowska (PO) o ustawie dotyczącej rzeczy znalezionych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Rzeczy znalezione będzie przejmował powiat?
Foto: Glow Images/East News

Do połączonych sejmowych komisji wrócił w środę projekt ustawy o rzeczach znalezionych, przekazujący powiatom odpowiedzialność za ich przyjmowanie i przechowywanie. PO i PSL zgłosiły do niego poprawki, a TR jest przeciw projektowi.

Dorota Rutkowska mówi, że do tej pory kwestie dotyczące rzeczy zagubionych regulowały przepisy Kodeksu cywilnego. - To są bardzo stare przepisy. Do końca nie było ustalone, w jaki sposób postępować z takimi rzeczami - informuje gość Jedynki. W myśl obowiązujących przepisów rzeczy, których właściciel nie został odnaleziony, przejmował Skarb Państwa. - W projekcie nowej ustawy, po roku rzecz przechodzi na własność znalazcy, a jeśli ten się nie odnajdzie, zgubę przejmie powiat - mówi posłanka PO.

Dorota Rutkowska informuje, że nie każdy wie, że znalezionych rzeczy wcale nie odnosimy na komisariat policji. - Na policję odnosimy tylko dowód osobisty, paszport i ewentualnie broń lub niebezpieczne przedmioty - zaznacza posłanka. - Wszystkie inne rzeczy oddajemy do starostwa, gdzie spisywany jest protokół. Jeżeli wartość rzeczy nie przekracza 100 złotych, starostwo może odmówić przyjęcia. Jeżeli wynosi więcej, starostwo jest zobligowane do szukania właściciela - informuje gość audycji "Z kraju i ze świata".

Dorota Rutkowska podkreśla, że jeżeli wartość zgubionej rzeczy jest istotna, a za taką uznaje się mniej więcej 5 tysięcy złotych, starostwo może uruchomić wszelkie możliwe mechanizmy, aby odnaleźć właściciela. - Włącznie z policją - mówi posłanka. - Jeżeli zgłaszamy się ze znalezioną rzeczą, to zastrzegamy, i to powinno być też w tym protokole, który jest spisywany, że życzymy sobie 10 procent znaleźnego, które nam się należy - zaznacza gość Jedynki. - Właściciel zguby musi dodatkowo ponieść wszelkie koszty związane z jego poszukiwaniem i przechowywaniem zgubionej rzeczy - dodaje.

Zmiany w projekcie ustawy o rzeczach znalezionych dotyczą także zaginionych zwierząt. - Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje przyjęcie takiego zwierzęcia do schroniska, natomiast nie przewiduje poszukiwania właściciela. - W myśl ustawy, nad którą teraz pracujemy takiego właściciela trzeba będzie szukać - mówi Dorota Piotrowska.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Dorota Rutkowska (PO)

Data emisji: 17.12.2014

Godzina emisji: 12.20

(kh/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znalazłeś pieniądze: będziesz mógł wziąć wszystko dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 09:19
Rząd szykuje rewolucyjne zmiany dotyczące tzw. znaleźnego. Zgubione pieniądze, kosztowności czy papiery wartościowe – nieodebrane w określonym czasie przez właściciela – trafią do znalazcy a nie jak dotychczas, do skarbu państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utrata dokumentów może nas sporo kosztować. Jak je zastrzec?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 12:23
Polacy coraz częściej zgłaszają w bankach fakt utraty dokumentów. Jeszcze kilka lat temu do bazy DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zgłaszano ok. 40 tys. takich przypadków rocznie. Dzisiaj jest to trzykrotnie więcej. Świadomość dbania o swoje bezpieczeństwo w społeczeństwie rośnie. Niestety od dwóch lat rośnie również liczba prób wyłudzeń.
rozwiń zwiń