Ustawa o in vitro. "Obecnie prawo nie chroni pacjentów"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 13:54
Resort zdrowia przygotował rządowy projekt ustawy o in vitro, który ma w końcu uregulować działalność klinik leczenia niepłodności. O sprawie w audycji "Z kraju i ze świata" mówiła Barbara Szczerba ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian".
Audio
  • Barbara Szczerba, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia "Nasz Bocian": pacjenci potrzebują ustawy o in vitro (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Barbara Szczerba ze Stowarzyszenia Nasz Bocian
Barbara Szczerba ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Projektem ma się zająć Komitet ds. Europejskich. Autorzy nowych uregulowań przewidują, że liczba zarodków tworzonych w procedurze in vitro będzie ograniczona do ośmiu. Zabieg będzie dostępny dla małżeństw oraz związków nieformalnych.

W uzasadnieniu projektu zapisano, że ma on na celu ochronę zdrowia rozrodczego oraz stworzenie warunków dla stosowania metod leczenia niepłodności w sposób chroniący prawa osób dotkniętych tym problemem oraz dzieci urodzonych w wyniku stosowania procedur medycznie wspomaganej prokreacji.

Barbara Szczerba, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Bezpłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian" mówiła w radiowej Jedynce, że wierzy, iż w końcu zostanie wprowadzona regulacja dotycząca procedury in vitro. Zwracała uwagę, że temat ten jest często wywoływany w okresie przedwyborczym, co jednak nie jest, w jej odczuciu, minusem, gdyż "przez te lata bardzo dużo osiągnęliśmy".

W audycji "Z kraju i ze świata" podkreślała, że jest potrzeba przyjęcia odpowiedniej ustawy, gdyż obecnie nie ma regulacji prawnych.

- Właściwie wszystko jest dozwolone. Na szczęście nie ma nadużyć, ale to dzięki temu, że wszyscy ci, którzy zajmują się leczeniem niepłodności i procedurami in vitro, są ludźmi świadomymi i przytomnymi. Z punktu widzenia prawa, pacjenci nie są chronieni. Podpisują w klinikach szereg różnych umów, a one nie są w żaden sposób regulowane. Nie ma właściwie nad tym nadzoru - podkreśliła.

Jej zdaniem jest to niedopuszczalne, gdyż pacjenci muszą być zabezpieczeni, muszą mieć wiedzę, choćby dotyczącą tego, jak zarodki będą przechowywane i tego, co się z nimi dzieje.

Barbara Szczerba mówiła, że w Polsce problem niepłodności dotyczy ok. 2 milionów ludzi. Mówiła też nadliczbowych zarodkach i niebezpieczeństwie handlu nimi.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Barbara Szczerba (wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia "Nasz Bocian")

Godzina emisji: 12.40

Data emisji: 21.01.2015

pp/ag

Czytaj także

Kontrowersje wokół ustawy o leczeniu niepłodności

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 23:00
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o in vitro. Zdaniem lekarzy-specjalistów projekt zawiera wiele kontrowersyjnych pomysłów i luk prawnych. Czy zatem taka ustawa jest w ogóle w Polsce potrzebna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kierwiński: „Metoda in vitro nie powinna być dostępna singlom”

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 17:26
In vitro tylko dla par, 6-dniowy tydzień pracy, reprywatyzacja nieruchomości w Warszawie – to główne tematy poruszane w Rozmowie politycznej PR24 z Marcinem Kierwińskim, posłem Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek do katolickich lekarzy: nie można eksperymentować z życiem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 20:08
Papież Franciszek przestrzegł przed "eksperymentowaniem" i "zabawą" z życiem. Mówił, że "produkcja dzieci", czyli metoda in vitro, a także aborcja i eutanazja podyktowane są "fałszywym współczuciem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: będą dzieci trojga rodziców

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 17:00
Wielka Brytania może stać się pierwszym krajem, w którym dzieci rodzone dzięki metodzie in vitro będą miały troje genetycznych rodziców. Rząd ogłosił propozycje regulacji prawnych w tej sprawie.
rozwiń zwiń