Jan Rzymełka: nie ma alternatywy dla rządowego programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 13:15
Zdaniem posła PO, Jana Rzymełki nie ma alternatywy dla rządowego programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Jak mówił gość radiowej Jedynki, własnego programu naprawy sytuacji w górnictwie nie ma ani opozycja, ani związki zawodowe.
Audio
  • Jan Rzymełka o programie restrukturyzacji górnictwa (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Poseł PO Jan Rzymełka broni rządowego programu restrukturyzacji górnictwa
Poseł PO Jan Rzymełka broni rządowego programu restrukturyzacji górnictwaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość magazynu "Z kraju i ze świata" przekonywał, że rządowy program musi z jednej strony uwzględniać sytuację nierentownych kopalń, zaś z drugiej strony - dostosowywać się do rygorów narzucanych przez Komisję Europejską. Zdaniem posła PO, o tym, że rządowy program jest najlepszym rozwiązaniem może świadczyć zgoda związkowców.

- Przedstawili wszystko to, co się dało na obecnym etapie. Senat to zaakceptował i sądzę, że jeszcze dzisiaj Sejm to przyjmie - powiedział Jan Rzymełka.

Początek posiedzenia Sejmu zaplanowano na godzinę 15. Wśród zmian, jakie wprowadził Senat jest między innymi nowy pakiet osłon dla pracowników kopalń, który uwzględnia porozumienie zawarte przez rząd z górniczymi związkami górniczymi. Poprawka wprowadza 3 letnie płatne urlopy górnicze dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje, że pracownicy przeróbki oraz dodatkowo pracownicy administracji i pracujący na powierzchni kopalń będą mogli skorzystać nie tylko z tzw. odpraw kodeksowych. Będą im przysługiwały dodatkowe 12- to miesięczne odprawy i możliwość samozatrudnienia lub zatrudnienia się poza górnictwem.
Gość radiowej Jedynki przekonywał, że przyjęte rozwiązania są zgodne z unijnymi przepisami. - Ustawa jest narzędziem, które pozwala leczyć górnictwo znajdujące się w takiej zapaści - powiedział.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata
Prowadziła: Przemysław Szubartowicz
Gość: Jan Rzymełka (PO)
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji: 12.40

asop/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Wiceprezesi Kompanii Węglowej podali się do dymisji. Prezes pozostaje, mówi o ostrych cięciach

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 20:06
Czterech wiceprezesów Kompanii Węglowej ustąpiło ze stanowiska. Jest wśród nich odpowiedzialny za restrukturyzację, omawianą w ostatnich dniach przez rząd. Jego następcy już nie będzie. Na stanowisku pozostaje prezes koncernu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związkowcy nie zawiesili pogotowia strajkowego. Chcą rozmów z premier Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 21:59
Liderzy trzech central związkowych - NSZZ "S", Forum ZZ i OPZZ - zwrócili się w piśmie do premier Ewy Kopacz o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji na bazie postulatów zgłoszonych przez stronę związkową podczas wrześniowych protestów 2013 r. w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego węgiel na świecie jeszcze długo będzie taki tani

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 17:48
Ceny surowców energetycznych stały się elementem walki politycznej między największymi tego świata - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.
rozwiń zwiń