X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska zyska na decyzji Europejskiego Banku Centralnego?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 14:59
Europejski Bank Centralny (EBC) zamierza od marca skupować miesięcznie obligacje warte 60 mld euro. W sumie do września 2016 roku bank dokona zakupów na sumę biliona euro.
Audio
  • Czy Polska coś zyska na decyzji EBC? (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Prof. Stanisław Gomułka
Prof. Stanisław GomułkaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gość audycji "Z kraju i ze świata" główny ekonomista Business Centre Club (BCC) prof. Stanisław Gomułka przypomniał, że podobną politykę stosowały USA i Wielka Brytania. - Z pozytywnym skutkiem, jeśli spojrzeć na to, co się dzieje w gospodarkach tych krajów. Wzrost gospodarczy w tych państwach jest na poziomie ok. 3 proc. rocznie, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to między 0 a 1 proc. - zwrócił uwagę.
- UE, strefa euro, EBC wstrzymywały się z takim poluzowaniem silnym polityki monetarnej, trochę pod naciskiem Niemców, którzy raczej chcą dyscyplinować rządy i przedsiębiorstwa, które się zapożyczyły w przeszłości, niż im pomagać. Ten argument dotąd powstrzymywał EBC od pójścia w ślady Amerykanów i Brytyjczyków, ale ostatnio Niemcy doszli do wniosku, że pewne poluzowanie nie jest niebezpieczne - wyjaśnił gość radiowej Jedynki.
EBC będzie skupował obligacje rządowe, papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa. W tej chwili te papiery znajdują się w rękach funduszy emerytalnych czy banków komercyjnych. Tego typu zwiększenie popytu na te papiery musi osłabić koszt obsługi kredytów. - Zmniejszenie kosztów obsługi długu ma zachęcić przedsiębiorstwa do większego kredytowania się, a to powinno pobudzać ogólny popyt - wyjaśniał ekonomista.
A jakie znaczenie decyzja EBC będzie miała dla krajów spoza strefy euro? - Takie działanie generalnie zmniejsza tzw. ryzyko makroekonomiczne, czyli ryzyko, że będą jakieś bankructwa krajów czy przedsiębiorstw. W związku z tym ci, którzy mają gotówkę, np. fundusze emerytalne, są bardziej skłonni inwestować w krajach wschodzących, w krajach podwyższonego ryzyka, gdzie stopy procentowe, jakie mogą uzyskać są wyraźnie wyższe niż w strefie euro lub USA - oznajmił.
Co to oznacza? - Należy spodziewać się napływu środków finansowych, kapitału finansowego, do takich krajów jak np. Polska. A jeśli to nastąpi, to automatycznie nieco wzrośnie popyt na polskie skarbowe papiery wartościowe, czyli zmniejszy się koszt obsługi polskiego długu, a także umocni się nieco złotówka - wyliczył prof. Gomułka.
***
Tytuł audycji: Z kraju i ze świata
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Goście: prof. Stanisław Gomułka (główny ekonomista BCC)
Data emisji: 23.01.2015
Godzina emisji: 12.24
kk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
andrzejspyrka@interia.eu2015-01-23 16:23 Zgłoś
NO i zaczęło się wykupywania POLSKI przez NIEMCY!!!!!!!!

Czytaj także

Po decyzji Europejskiego Banku Centralnego: kurs franka nie rośnie, złoty umacnia się do euro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 08:44
W pierwszych godzinach po decyzji Europejskiego Banku Centralnego o wpompowaniu w europejską gospodarkę 60 mld euro miesięcznie, na wygranej pozycji znajdują się posiadacze kredytów w euro – kurs tej waluty pikuje, i ok. 17.30 trzeba było za nią zapłacić 4,25 zł, z ulgą odetchnęli też frankowicze – jego kurs zatrzymał się na poziomie 4,28-4,30 zł. Za to dolar umacnia się wobec wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EBC będzie skupował obligacje. Danuta Huebner: potrzebowaliśmy tej decyzji

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 23:25
Europejski Bank Centralny sięga po radykalne metody walki ze skutkami kryzysu w strefie euro. Bank ogłosił program skupu obligacji krajów eurolandu. Decyzję EBC chwaliła w radiowej Jedynce eurodeputowana PO profesor Danuta Huebner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaskakująca decyzja EBC ma ożywić gospodarkę strefy euro. Na rynek co miesiąc trafi 60 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 10:16
Prezes Europejskiego Banku Centralnego zapowiedział program skupu rządowych, jak i korporacyjnych obligacji państw strefy euro, na łączną kwotę ponad 1 biliona 100 miliardów euro. Ta przełomowa decyzja ma sprawić, że stagnacja, która gnębi euroland ustąpi, a w jej miejsce pojawi się wzrost gospodarczy.
rozwiń zwiń