Poseł PO: toczy się wielka gra o miejsca pracy w górnictwie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 13:01
- Mamy sytuację ekstremalną. Głęboka restrukturyzacja górnictwa jest niezbędna. Wiemy, w jakiej sytuacji są kopalnie. Z drugiej strony mamy świadomość złożoności problemu społecznego, jaki się wiąże z restrukturyzacją górnictwa - mówił w radiowej Jedynce poseł PO Tadeusz Aziewicz, przewodniczący sejmowej komisji skarbu państwa.
Audio
  • Poseł PO Tadeusz Aziewicz o sytuacji w górnictwie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Blokada przejścia dla pieszych w pobliżu siedziby JSW
Blokada przejścia dla pieszych w pobliżu siedziby JSWFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Gość audycji "Z kraju i ze świata" mówił, że rację miała premier Ewa Kopacz, która podkreślała, że dziś toczy się walka o miejsca pracy w górnictwie. - Staramy się rozwiązać problem ze świadomością ryzyk, jakie się z tym wiążą - dodał Tadeusz Aziewicz.

Pytany o to, czy decyzje rządu dotyczące restrukturyzacji Kompanii Węglowej nie zostaną zakwestionowane przez Komisję Europejską apelował o zachowanie spokoju. - Raczej namawiałbym do poszukiwania pozytywnych rozwiązań. To także apel do strony społecznej, by zrozumiała, że toczy się wielka gra o miejsca pracy i wszyscy kibicujmy naszym negocjatorom, naszemu rządowi, żeby się udało. Ale pewności nie ma - przyznał.

W siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwają rozmowy w sprawie postulatów strajkujących tam związków zawodowych. Związki żądają odwołania zarządu spółki, któremu zarzucają nieudolność. Oczekują wycofania decyzji o wypowiedzeniu trzech obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych (dot. deputatu węglowego, wzrostu stawek płac oraz zawartego przed debiutem giełdowym JSW), a także objęcia pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice zasadami, jakie obowiązują pracowników pozostałych kopalń firmy. Domagają się też likwidacji spółki JSW Szkolenie i Górnictwo i przyjęcie tam zatrudnionych do JSW.

- Przysłuchuję się tym informacjom z wielkim niepokojem. W historii zdarzały się takie sytuacje, że pewne grupy społeczne działały w sposób autodestrukcyjny - komentował Aziewicz. Jak dodał, Jastrzębska Spółka Węglowa była jedną z lepiej zarządzanych spółek w branży. Według posła, wywoływanie protestu w sytuacji gdy firma znajduje się w trudnej sytuacji jest szkodliwe.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość: Tadeusz Aziewicz, przewodniczący sejmowej komisji skarbu państwa

Data emisji: 2.02.2015

Godzina emisji: 12.25

asop/ag

Czytaj także

Donald Tusk o górnictwie: odpowiedzialność spada na wszystkich premierów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 20:31
Odpowiedzialność za sytuację w Polsce spoczywa na wszystkich poprzednich premierach - przyznał szef Rady Europejskiej, pytany o sytuację polskiego górnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk w JSW nie wygasa: prowadzi go 9 osób. W poniedziałek decyzja, co dalej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 12:34
W niedzielę, w dwunastej dobie strajku na kopalniach JSW, jako podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, strajkuje 9 osób. Strajk nie wygasa - powiedział w niedzielę rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda.
rozwiń zwiń