X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawnik: można wygrać nawet proces z wielkim bankiem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 13:47
Mecenas Iwo Gabrysiak z kancelarii Wierzbowski Eversheds, który był pełnomocnikiem klientów w największym polskim pozwie zbiorowym przeciwko bankowi, podkreśla, że klienci mogą walczyć o swoje racje i mają szanse zwyciężyć.
Audio
  • Mecenas Iwo Gabrysiak z kancelarii Wierzbowski Eversheds o pozywaniu banków przez kredytobiorców (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Mec. Iwo Gabrysiak: proces z wielkim bankiem można wygrać
Mec. Iwo Gabrysiak: proces z wielkim bankiem można wygraćFoto: Wojciech Kusiński/PR

Mecenas Iwo Gabrysiak był pełnomocnikiem grupy klientów, którzy posiadali kredyt we frankach w mBanku. Pozew złożyło 1247 osób. Sprawa dotyczyła stosowania przez bank klauzuli, że może on w dowolny sposób zmieniać oprocentowanie kredytów.

Jak wyjaśnił gość radiowej Jedynki, proces trwał ponad trzy lata. Sąd orzekł, że bank jest winien pewnych nieprawidłowych zachowań na gruncie umowy.

Bank złożył skargę kasacyjną do wyroku, a w lutym ma zapaść decyzja, czy sąd ją rozpatrzy. Iwo Gabrysiak wyjaśnił, że jeśli sprawa zostanie wygrana przez klientów w Sądzie Najwyższym, pozostanie już tylko decyzja o wysokości odszkodowań.

Mecenas przyznał, że jakakolwiek ugoda z 1200 osobami będzie się przekładać na pozostałych klientów. - To jest dla banku pewien kłopot - stwierdził Gabrysiak. Dodał, że wyrok ma bardzo duże znaczenie, ponieważ spowodował poczucie, że można wygrać z takim dużym przeciwnikiem.

Dodał, że klienci zazwyczaj boją się pozywać bank właśnie dlatego, że nie wierzą w możliwość wygranej.

Prawnik podkreślił, że prowadzona przez niego sprawa miała specyficzny charakter, bo dotyczyła zapisu w umowie konkretnego banku. Dodał, że obecnie podstawą największego niezadowolenia jest kurs franka, stosowany przez banki. - Dzisiaj istotne znaczenie ma to, w jaki sposób banki przeliczają walutę - powiedział. Gabrysiak zaznaczył, że jeśli banki robią to poprzez własny kurs, to są co do tego prawomocne wpisy w rejestrze klauzul niedozwolonych i to otwiera drogę do sporu z bankiem.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Grzegorz Ślubowski

Gość: mecenas Iwo Gabrysiak (kancelaria Wierzbowski Eversheds)

Data emisji: 2.02.2015

Godzina emisji: 12.35

bk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak