X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister zdrowia: in vitro tworzy życie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 12:57
- Jeżeli medycyna potrafi dzisiaj pomóc ludziom walczącymi z problemami niepłodności, to dlaczego politycy PiS i prawicy chcą tego Polakom zabronić? - zastanawiał się w radiowej Jedynce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Audio
  • Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz o projekcie ustawy o in vitro (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekonuje, że jest najwyższa pora na to, by Polska uregulowała kwestie związane ze stosowaniem metody in vitro
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekonuje, że jest najwyższa pora na to, by Polska uregulowała kwestie związane ze stosowaniem metody in vitroFoto: PAP/Radek Pietruszka

Minister zapewnił, że nikt nikogo nie będzie zmuszał do poddania się metodzie in vitro. Podkreślił, że przyjęty we wtorek (10.03) przez rząd projekt ustawy ma uregulować sytuację, z którą mamy do czynienia od co najmniej 20 lat. Pierwsze dziecko, które przyszło na świat dzięki tej metodzie ma już 36 lat.

- Ta ustawa opisuje to, co powinna, czyli wymogi standardów europejskich oraz światowych, co do sposobów postępowania w procedurze in vitro tak, żeby rodzice, dziecko, a wcześniej zarodek byli bezpieczni. Żeby uniemożliwić i ukarać potencjalny handel zarodkami, komórkami rozrodczymi - tłumaczył gość audycji "Z kraju i ze świata".

Bartosz Arłukowicz liczy, że w parlamencie znajdzie się wystarczająca większość konieczna do przyjęcia tych propozycji.

Jednocześnie wytknął politykom PiS, że jeszcze kilka lat temu proponowali kary do 2 lat więzienia za stosowanie tej metody. - In vitro tworzy życie. Jeżeli ktoś dzisiaj chce zabronić Polakom tworzenia życia, choć umożliwia im to medycyna, to tacy politycy są nieodpowiedzialni - powiedział.

Lekarz o metodzie in vitro: to jedna z metod leczenia bezpłodności >>>

Projekt zakłada, że z metody in vitro będą mogły skorzystać tylko te pary, które przez co najmniej 12 miesięcy leczyły się z bezpłodności. Zapłodnionych będzie mogło być nie więcej niż sześć komórek jajowych. Więcej zarodków będzie można tworzyć, gdy kobieta ukończy 35 lat lub gdy będą ku temu wskazania - współistniejąca z niepłodnością choroba i wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Z danych wynika, że problem bezpłodności dotyczy około 1,5 miliona par w Polsce.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Bartosz Arłukowicz (minister zdrowia)

Data emisji: 11.03.2015

Godzina emisji: 12.26

asop/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2015-03-11 14:09 Zgłoś
Tylko Bóg tworzy życie, człowiek najczęściej je odbiera. Żeby metodą in vitro jedno życie dostało szansę, umrzeć musi kilka i kilka jest zamrożonych na niejasną ewentualność i najprawdopodobniej kiedyś po prostu zostanie wylanych do kibla. In vitro nie jest leczeniem bezpłodności, to proteza prokreacji; uciążliwa, kosztowna, elitarna i NIELUDZKA

Czytaj także

Rząd przyjął projekt ustawy regulujący kwestię zapłodnienia in vitro

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 23:59
Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekt ustawy o leczeniu niepłodności, w tym także metodą zapłodnienia in vitro. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń