Generał ABW: rosyjskie służby poszerzają swoją działalność

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 13:03
W 2014 roku "na wysokim poziomie" utrzymywała się aktywność rosyjskich służb wywiadowczych dotycząca Polski - wynika z raportu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według autorów opracowania chodziło głównie o dyskredytację stanowiska Polski i innych członków NATO w sprawie kryzysu ukraińskiego.
Audio
  • Gen. brygady Paweł Pruszyński o raporcie dotyczącym aktywności wywiadu (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Moskwa: próba przed paradą na Dzień Zwycięstwa
Moskwa: próba przed paradą na Dzień Zwycięstwa Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Według gościa Jedynki polski kontrwywiad ma dość dobre rozpoznanie w zakresie działalności wywiadu rosyjskiego. - Dowody to przygotowanie do wydalenia obywatela Rosji, czy zatrzymanie osoby o podwójnym obywatelstwie, zajmującej się szpiegostwem na rzecz Moskwy - ocenił były funkcjonariusz ABW. Paweł Pruszyński dodał, że służby rosyjskie zmieniły nieco metodykę działania i pozyskiwania informacji, jak również wpływania na podejmowanie decyzji. Jego zdaniem, przygotowują też scenariusze destabililizacji – w zakresie gospodarki, polityki i te obszary obserwują.

- Co ciekawe, w Petersburgu przebywa 400 osób, którzy pracują na rzecz Rosjan w zakresie propagandy, nie mają niby nic wspólnego z FSB, choć jedzą posiłki w ich budynku. Wykorzystują profile społecznościowe, używają języka polskiego, nawet dobrego - opowiadał gość Jedynki.

Więcej o metodach rosyjskich służb w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: generał brygady w stanie spoczynku Paweł Pruszyński, w latach 2002-2004 wiceszef ABW, wcześniej szef UOP, delegatury UOP w Łodzi, za PRL pracował w kontrwywiadzie cywilnym

Data emisji: 30.04.2015

Godz. emisji: 12.42

***

agkm

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

3-miesięczny areszt dla funkcjonariusza ABW zatrzymanego przez CBA

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 19:43
Na 3 miesiące sąd aresztował b. funkcjonariusza ABW z delegatury w Płocku, którego zatrzymało CBA. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie podejrzewa go o płatną protekcję i korupcję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski dziennikarz Ria Nowosti Leonid Swiridow bez prawa pobytu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 11:49
Decyzję o odebraniu Rosjaninowi prawa pobytu w Polsce wydał wojewoda mazowiecki, o co wnioskowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według medialnych doniesień ABW, chce wydalenia Leonida Swiridowa z Polski, bo podejrzewa go o działalność szpiegowską. On sam zapewnia, że nie ma związku z rosyjskimi służbami specjalnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABW: szpiedzy Rosji bardzo aktywni w Polsce. Mieli sondować, skłócać, uwypuklać podziały w UE i w NATO

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 13:37
Według raportu ABW chodziło m.in. o dyskredytację stanowiska Polski i innych członków NATO w sprawie kryzysu ukraińskiego. Szpiedzy mieli także stwarzać podziały między członkami UE i NATO, krytykować możliwości zaostrzenia kursu wobec Rosji.
rozwiń zwiń