Jakie kompetencje ma prezydent-elekt?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 14:00
- Do momentu zaprzysiężenia prezydent-elekt Andrzej Duda nie ma żadnych uprawnień konstytucyjnych - mówił w Jedynce konstytucjonalista Ryszard Piotrowski.
Audio
  • Ryszard Piotrowski o kompetencjach prezydenta-elekta (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Prezydent-elekt Andrzej Duda otrzymał z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego akt wyboru na prezydenta RP
Prezydent-elekt Andrzej Duda otrzymał z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego akt wyboru na prezydenta RPFoto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent-elekt Andrzej Duda odebrał w piątek z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej uchwałę PKW o wyborze na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ryszard Piotrowski tłumaczył, że pod odbiorze tego dokumentu zakres działania zależy od prezydenta-elekta. Jak mówił konstytucjonalista, Andrzej Duda przed oficjalnym zaprzysiężeniem 6 sierpnia nie może jednak podejmować czynności urzędowych, w tym konstytucyjnych.

- Pełnia kompetencji prezydenckich jest cały czas w rękach urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który kończy kadencję z chwilą złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta - wyjaśnił gość Jedynki.

Przed kim Andrzej Duda będzie składał przysięgę i czy musi się na niej stawić ustępujący prezydent, o tym w dalszej części audycji.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>

W drugiej turze wybory wygrał Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył 51,55 procent głosów, a jego rywal Bronisław Komorowski - 48,45 procent. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,34 procent.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Ryszard Piotrowski (konstytucjonalista)

Data emisji: 29.05.2015

Godzina emisji: 12.21

mr/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Moim zadaniem będzie służenie całemu narodowi". Andrzej Duda odebrał akt wyboru na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 14:00
Państwowa Komisja Wyborcza w samo południe wręczyła prezydentowi-elektowi dokumenty potwierdzające jego wygraną w wyborach. Uroczystość odbyła się w Sali Białej pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń