Kryzys pokazał słabość "janosikowego"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 12:58
- Pierwsze pół roku od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "janosikowego" zostało zmarnowane. Nic się nie działo - ocenił w Jedynce Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.
Audio
  • Marek Miesztalski skarbnik woj. mazowieckiego o "janosikowym" (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Marek Miesztalski, skarbnik woj. mazowieckiego
Marek Miesztalski, skarbnik woj. mazowieckiego Foto: Kusiński Wojciech/Polskie Radio

Podczas trwającego posiedzenia Sejmu posłowie powrócą do sprawy "janosikowego". Projekt ustawy przedłuża o rok zasady, zgodnie z którymi bogatsze województwa wspierają finansowo biedniejsze regiony.

Największym płatnikiem "janosikowego" jest województwo mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną ubiegłego roku zaciągnąć pożyczkę z budżetu. W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o "janosikowym" dotyczące województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań.

Jak wyliczał gość audycji "Z kraju i ze świata", od 2004 do 2013 roku Mazowsze wypłaciło na rzecz "janosikowego" około 6,5 mld złotych. - Nigdy nie twierdziliśmy, że jesteśmy przeciwko tej formie solidarności. Myśmy od początku mówili, że obowiązujący system jest dysfunkcjonalny. On się sprawdził, kiedy gospodarka szybko rosła. W kryzysie okazało się, ile jest wart - tłumaczył  Marek Miesztalski.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Marek Miesztalski (skarbnik województwa mazowieckiego)

Data emisji: 04.08.2015

Godzina emisji: 12.24

asop/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Propozycja MF: samorządy dostaną udział w dochodach z VAT

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 18:10
- Lepszą dywersyfikację źródeł dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), w tym przyznanie im udziału w podatku VAT - przewidują przygotowane przez MF założenia projektu noweli ustawy o tzw. janosikowym, które w poniedziałek samorządowcom przedstawił szef resortu Mateusz Szczurek.
rozwiń zwiń