Czy Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 13:28
Piotr Rak, wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, tłumaczył, w jaki sposób operator broni się one przed rozległą awarią sieci zasilania, czyli blackoutem.
Audio
  • Wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych o sytuacji energetycznej Polski (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jedenasty stopień zasilania oznacza, że odbiorca może pobierać energię elektryczną do wysokości mocy umownej
Jedenasty stopień zasilania oznacza, że odbiorca może pobierać energię elektryczną do wysokości mocy umownejFoto: pixabay.com/domena publiczna

Piotr Rak podkreślał w radiowej Jedynce, że sytuacja energetyczna Polski jest obecnie dobra, a system pracuje stabilnie, są odpowiednie rezerwy. – Nie przewidujemy żadnych zagrożeń w pracy ani dziś, ani w sobotę, ani w niedzielę – dodał.

W magazynie "Z kraju i ze świata" zapewniał, że "kryzys i ograniczenia", które miały miejsce, nie były wywołane stanem sieci, a "wysoką awaryjnością jednostek wytwórczych", spowodowanych między innymi wysokimi temperaturami. – Nasze sieci nie przyczyniły się do tego w żaden sposób – dodał.

Dlaczego więc w poniedziałek, a może nawet w niedzielę wieczorem popłynie do Polski prąd z ukraińskiej elektrowni w Dobrotworze? Kto wyszedł z inicjatywą? Jaki będzie koszt zakupu energii? Czy grozi nam blackout? Czy powinniśmy oszczędzać energię? O tym posłuchaj w dźwięku.

****

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Rozmawiał: Krzysztof Horwat

Gość:  Piotr Rak (wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych)

Data emisji: 14.08.2015

Godz. emisji: 12.21

pp/asz

Czytaj także

Ukraina dostarczy prąd do Polski. Arsenij Jaceniuk: zrobimy wszystko, żeby pomóc

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 15:00
Ukraińcy będą dostarczać prąd Polsce, ustaliły Aktualności radiowej Jedynki. Obie strony negocjują w tej sprawie. Polski operator sieci przesyłowych chce, żeby prąd był dostępny najpóźniej w poniedziałek.
rozwiń zwiń