Więcej filozofii w szkołach? "To świetny pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 13:29
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska–Bobińska ogłosiła program „Edukacja filozoficzna”. Czy jest on potrzebny?
Audio
  • Prof. Paweł Łuków o nauce filozofii w szkołach (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jak pokazuje Raport Instytutu Badań Edukacyjnych Nauczanie filozofii na III i IV etapie edukacyjnym, filozofia korzystnie wpływa na ogólny rozwój uczniów. Ci, którzy mieli w szkołach filozofię, lepiej niż pozostali wyrażają swoje myśli, prowadzą dyskusję i argumentują swoje poglądy
Jak pokazuje Raport Instytutu Badań Edukacyjnych „Nauczanie filozofii na III i IV etapie edukacyjnym”, filozofia korzystnie wpływa na ogólny rozwój uczniów. Ci, którzy mieli w szkołach filozofię, lepiej niż pozostali wyrażają swoje myśli, prowadzą dyskusję i argumentują swoje poglądyFoto: Glow Images/East News

Projekt będzie realizowany w około tysiącu klas szkół ponadgimnazjalnych, przy udziale uczelni wyższych. Ma on wzmocnić współdziałanie pomiędzy uczelniami wyższymi i szkołami, wspierać filozofię, a tym samym humanistykę. Zajęcia z tego przedmiotu w szkołach poprowadzą nauczyciele akademiccy z jednostek naukowych, wyłonionych w konkursie.

- To świetny pomysł, tym bardziej, że dosyć często mamy do czynienia z takim kształceniem filozoficznym, jeśli już w ogóle ono się pojawia w szkołach, które ma charakter nadmiernie erudycyjny - oceniał prof. Paweł Łuków z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego- Dobrze jest, by akademicy również wiedzieli co się dzieje w szkołach, jaka jest wrażliwość młodych ludzi i jakimi kanałami komunikacyjnymi można do nich docierać – dodał etyk, filozof medycyny i redaktor naczelny czasopisma naukowego "Etyka".

W zamyśle MNiSW ciekawe i inspirujące zajęcia sprawią, że młodzi bardziej docenią humanistykę, dzięki której można zdobyć nowe kompetencje. - Szkoła ma tendencję do erudycyjnego, pamięciowego opanowywania jakiegoś materiału, co w filozofii najczęściej przyjmuje postać wałkowania w nieskończoność historii filozofii – zwracał uwagę prof. Paweł Łuków. - Absolwenci filozofii dosyć często mają dużą elastyczność do szukania pracy w dziedzinach poza filozoficznych – dodał.

Jaką wiedzę i umiejętności można zdobyć dzięki studiowaniu filozofii? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: prof. Paweł Łuków (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 18.08.2015

Godzina emisji: 12.38

pp/tj

Czytaj także

Polska szkoła zapewnia równe szanse wszystkim uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 17:35
W Polsce pogłębia się zróżnicowanie materialne, które często powiązane jest z regionem zamieszkania. Wyrównywanie szans to jedno z najpoważniejszych zadań, jakie stoją przed polską edukacją. Co się już udało zrobić w tej sferze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z filozofią na ty. Sięgamy podstaw

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 13:15
Czy być oznacza po prostu być? Jak ta filozoficzna maksyma George'a Berkeleya rozumiana jest dziś np. przez celebrytów?
rozwiń zwiń